čtvrtek 2. června 2016

Postřik broskvoní proti kadeřavosti

Nemoc broskvoní způsobuje mikroskopická houba. Příčinou choroby broskvoní je houba puchýřnatka broskvoňová (Taphrina deformans). Pokud se už jednou na stromech objevila, přezimuje v jejich vyšších patrech na šupinách pupenů. Po jarním narašení se puchýřnatka dostává s pomocí dešťových kapek do šupin pupenů. Unsubscribe from Slovakia from above?


Proti kadeřavosti opět stříkáme v době nalévání pupenů, kde teplota vzduchu po několik dní neklesla pod stupňů.

Organické fungicidy nám poslouží jako postřik, který následuje několik dní po ošetření měďnatými přípravky. Kadeřavost broskvoní je nejzávažnější houbovou chorobou těchto cenných stromů. Jak jí zabránit, či ji alespoň zmírnit vám poradí ovocnářský odborník Ing. V letech s příznivými podmínkami pro infekci může kadeřavost zničit většinu listů a významně poškodit letorosty.


Podzim je doba sázení ovocných stromků a právě i čas pro ošetření broskvoní proti kadeřavosti. Konkrétně se podíváme na to, jaký vyžaduje kadeřavost broskvoně postřik. Nejprve je třeba odpovědět na otázku, co stojí za kadeřavostí broskvoní.


Ošetření proti kadeřavosti broskvoní patří k prvním činnostem, kterými zahrádkář začíná nové vegetační období.

Je důležité nejen to, jaké postřiky proti kadeřavosti aplikovat, ale i správné načasování. Začíná se už v době, kdy se teploty začnou blížit stupňům Celsia. Nynější leden je velmi vhodný pro ošetřování proti kadeřavosti. Musí být teplota nad stupňů v období 1hodin.


Stromy napadá bez ohledu na odrůdu či věk. Záleží na tom,jestli postřik stihl uschnout a jak silný byl následný déšť. Pokud postřik uschl, obvykle není nutné stříkat znovu. Chorobu způsobuje houba puchýřnatka broskvoňová (Taphrina deformans), která přezimuje ve vyšších částech stromů na šupinách pupenů.


Souprava proti kadeřavosti broskvoní obsahuje dva účinné fungicidy: Kuprikol (měďnatý přípravek) a Thiram Granuflo (s novou účinnou látkou thiram). Střídání dvou účinných látek předchází rezistenci (choroba si na účinnou látku nezvykne) - účinné ošetření. Broskvoně v našich podmínkách mohou růst naprosto skvěle. Postřik broskví proti kadeřavosti. Pravda je taková, že postupem času se podnebí ve.


Aplikuje se prý na napadené listy. Bohužel se mi nepodařilo sehnat žádného českého dodavatele. Zdá se, že pro české pěstitele je tato možnost zatím jen obtížně dostupná. Kadeřavost způsobuje houba Taphrina deformans, přezimující na šupinách pupenů a po jejich vyrašení infikující mladé výhonky listů.


Pokud se houbě podaří infikovat již rašící listy, další opatření snažící se zabránit propuknutí choroby jsou už většinou na nic.

První postřik proto provedeme, pokud teploty po dobu několika dnů dosáhnou 8-°C, což může být v některých. Tenhle postřik by se měl dělat ve chvíli, kdy začínají kvést lískové oříšky. Jak moc vadí následný mráz nevím, ale určitě by po postřiku nemělo pár dnů pršet. Jak zabráníte houbám, aby infikovaly mladé výhony listů.


Typickým příznakem choroby jsou červené puchýře na listech. Napadené stromy jsou pak méně odolné k přezimování, často prosychají nebo zcela uhynou. Preventivní postřik proti kadeřavosti broskvoní je potřeba provést poprvé v březnu. Jeví-li však strom známky napadení, je potřeba provádět postřik opakovaně. Pro první ošetření fungicidem je vhodný Kuprikol, Sulka nebo Champion.


Vzhledem k teplému počasí je žádoucí zvážit preventivní postřik broskvoní proti kadeřavosti listů způsobené houbou Taphrina deformans. Vhodné jsou měďnaté fungicidy - Airone SC, Flowbrix, Champion WG, Kuprikol nebo organické fungicidy - Dithane DG Neotec, Thiram Granuflo - pozor bude končit 30. Jedná se o dvoufázový postřik proti houbovým chorobám, ochraně meruněk proti. S první fází ochrany se začíná už na podzim, a to v době, kdy je strom. Společně se zaměřili především na kadeřavost broskvoní.


Ochrana broskvoní proti kadeřavosti Pro dobrou účinnost chemické ochrany je důležité načasování. Nutné je ošetřovat preventivně, po napadení již není chemická ochrana účinná. Nejpozdější termín pro postřik proti kadeřavosti broskvoní je v době rašení terminálních pupenů, kdy se na šupinách objevují zelené proužky.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky