čtvrtek 6. srpna 2015

Řepík účinky

Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně (zánět mandlí) , onemocnění krku, skorbutu (kurděje) a zápalech sliznice dutiny ústní. Používá se nejen na trávicí a dýchací potíže, ale i na krvácení a rány. Sbírá se většinou v červenci a srpnu.


Zevně je ještě používán při hemeroidech, bércových vředech, nehojících se ranách a kožních vyrážkách. Při revmatismu a artróze se užívá bylinná koupel z řepíku.

Agrimonia eupatoria) dorůstá výšky až cm. Je možné ho pěstovat ve skleníku nebo na zahradě. Kvete od června do září. Jeho plodem je nažka, která se také užívá při léčitelství. Lodyhu má přímou, většinou nevětvenou, drsně chlupatou a listnatou pouze ve spodní části.


Léčebné účinky řepíku nepůsobí jen na lidi, ale také na zvířátka. Dickovi přejel vlak dva dny před 10. Fiala mu ji musel amputovat až nad kloubem.

Ať již se jedná o mladé děvče, které má nepravidelné měsíčky nebo o starší ženu, která je v přechodu (klimakteriu) nebo jej má již za sebou. Výskyt: řepík lékařský roste v mnoha částech světa. Nalézt jej lze jak v Evropě, tak v Asii, ale rozšířen je rovněž na americkém kontinentu.


Dokáže totiž prosperovat v rozličných podmínkách, tedy např. Mnozí příznivci bylinek a přírodního léčitelství jej velmi. Léčivé účinky řepíku jsou až zázračné. U nás je rozšířenou rostinou na loukách, v houštinách, podél cest a na stráních.


Mezi jeho adstringentní vlastnosti patří zastavení krvácení. Na rány se využíval hlavně za dob starých Sasů. Ošetřovaly se s ním i střelné rány.


Má chladné a vysušující účinky. Celá rostlina je tmavě zelená s četnými měkkými chlupy. Měkkými chloupky pokryté plody rostliny se přichytávají na jakékoliv zvíře nebo osobu, která přichází do styku s rostlinou.


Zmiňme proto alespoň některé – třísloviny, flavonoidy a hořčiny jsou v bylině zastoupeny v největší míře. Bylina však také obsahuje jisté množství vitamínu C, kyseliny křemičité, silic i železa a saponinů. Ale jako u všech bylin (a stejně tak kosmetických a farmaceutických přípravků včetně potravinových doplňků stravy) je dobré po určité době řepíkovou kúru přerušit a nahradit přípravek jiným.


Pro svoje svíravé účinky a hlavně velký obsah léčivých látek patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny.

Má protizánětlivé účinky , dobře pomáhá při chorobách žaludku, střev, jater i žlučníku. Od antiky se řepík používal pro své svíravé účinky a velký obsah léčivých látek, zejména tříslovin. Má hojivé a dezinfekční účinky , zvyšuje obranyschopnost organismu a léčí trávicí orgány.


Jitrocel kopinatý má výrazné protizánětlivé a hojivé účinky. Jeho léčivých schopností využívá evropská i čínská medicína po celá staletí. Znám je jako truňk, řepíček, starček, starčec, jaterník, boží bič, stonček nebo. Pomáhá při zánětlivých procesech. Má mírně svíravé, dezinfekční a protizánětlivé účinky.


Pro své svíravé účinky je vhodný i pro zacelování ran. Dokáže hojit řezné rány, kožní onemocnění, pomáhá při bolestech žaludku, střevních křečích, angínách. Právě teď si z kvetoucí natě můžete vyrobit mast na hojení pokožky, nasbírat ho na nálev nebo tinkturu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky