pondělí 18. února 2019

Odrůdy třešní samosprašné

Výjimkou jsou ovšem nové odrůdy samosprašných třešní. Třešně jsou až na výjimky jsou cizosprašné. To znamená, že buď musejí mít sousedi třešeň, která opyluje tu naši, nebo musíme vysadit na své zahradě dvě odrůdy, které se vzájemně sprašují, anebo musíme alespoň mít v jedné koruně naroubovanou odrůdu opylovače.


Ze starších samosprašných třešní se pěstují například odrůdy Lapins a Stella, které mají ovšem i svá negativa. Například Stella má nižší.

Ani samosprašné odrůdy třešní a višní nejsou samospasitelné, i když zahradnické katalogy slibují vysokou úrodu. Vážení zákazníci, v současné době pracujeme na nové nabídce ovocných stromků pro podzimní sezónu, postupně budeme přidávat nové odrůdy. Nejznámější rané odrůdy třešní Mezi nejznámější rané odrůdy se řadí Rivan.


Jedná se o srdcovku, která je maximálně tmavá a sklízí se již v 1. Nové odrůdy třešní Ve šlechtění třešní se mimo důrazu na velikost a chuťové vlastnosti plodů věnuje velká pozornost také odolnosti vůči pukání plodů za deště. Trendem současnosti je šlechtění samosprašných odrůd třešní se spurtypovým charakterem růstu a odolností vůči chorobám, např. Odrůdy na této podnoži rostou o něco bujněji než na P-HL-A, růst odrůdy omezují asi o.

Nástup do plodnosti je rychlejší a plodnost je vyšší ve srovnání s odrůdami na ostatních podnožích. Je náročnější na agrotechniku a citlivější na herbicidy. Odrůdy třešní se dělí podle tuhosti dužniny, barvy a tvaru plodu na srdcovky, polochrupky, tmavé chrupky a pestré chrupky.


Rivan je velmi raná, cizosprašná tmavá srdcovka. Plodnost je středně brzká, střední až velká, pravidelná. Odrůdy třešní podle pomologického rozdělení Znalci třešní rozdělují odrůdy do několika skupin podle tuhosti dužniny, barvy a tvaru plodu: Srdcovky s dužninou měkkou, měkkou slupkou a barvou plodu červenou až černou, většinou zrají raně. Metodické listy OPVK PERSPEKTIVNÍ ODRŮDY TŘEŠNĚ A VIŠNĚ Produkční pěstování třešní a višní má svá specifika a skýtá velká úskalí, která.


U třešní je také rozhodující, na které podnoži jsou roubované. Na semenáči budou mít bujný růst a delší životnost. Na coltové podnoži bude růst mírnější, plodnost časnější a vysoká.


Podnož Gisela je pro malé zahrádky, odrůdy na této podnoži dosahují minimální velikosti koruny. Odrůdy jabloní, hrušní, registrované odrůdy višní, dále červeného a bílého rybízu, angreštu, maliníku, ostružiníku a jahodníku jsou samosprašné. Tam si není třeba dělat starosti s plodností ani kvalitou plodů.


U jabloní vedle diploidních odrůd existují i triploidní odrůdy (Boskoopské, Tonagol Sir Prize), které nemohou být použity jako opylovače a musí se kombinovat s dalšími dvěma odrůdami. Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie.

Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas. Višně jsou většinou samosprašné , takže odpadá starost s opylovači. Podnože se používají stejné jako u třešní , vhodná je lesní ptáčnice a také mahalebka pro méně vyhovující půdy. Na mahalebce začíná strom plodit od čtvrtého roku, nejlepší plodnosti pak dosahuje mezi 10.


Třešeň je náročná na stanoviště zejména z hlediska citlivosti na mráz ve dřevě, květních pupenech a během kvetení. Rychlice německá’ (většinou v prvním týdnu června). Mezi nejpěstovanější odrůdy třešní ve světě patří například ‘Bing’, ‘Napoleonova’, ‘Lapins’, ‘Regina’, ‘Van’ a další. Náš sortiment třešní je naočkován na podnožích Colt a třešeň ptačí, některé odrůdy na zakrslé podnoži Gisela 5. Až na pár vzácných vyjímek, které samozřejmně naleznete v naší nabídce, třešně vyžadují opylovače.


Odborníci však vyšlechtili takové odrůdy , jež jsou vůči šarce tolerantní nebo z části odolné. Stačí si jen vybrat správnou odrůdu, zasadit ji na vhodné místo a pak sklízet plody.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky