pátek 1. února 2019

Jak zpracovat maliny

Pokud maliny pereme, tak sprchujeme přes síto a jenom krátce. Po vyprání maliny ztratí dost na své vůni. Jako u všeho sezonního ovoce, i u malin hledíme zkonzumovat jich co nejvíc v čerstvém stavu. Přidáváme je do ovocných dortů, dezertů, zákusků, na zmrzliny, sorbety a krémy. Maliny patří mezi ovoce, které nejsnadněji a nejrychleji podléhá zkáze.


Měli by být proto spotřebovány během jednoho až dvou dnů. Pokud kupujete balené a nemáte přístup k čerstvě natrhaným, dávejte pozor na to, aby nebyly v obalu příliš natěsnané a pomačkané, nebo zda na nich nejsou skvrny a známky vlhkosti. Může to být první příznak kažení plodů. Maliny obsahují mnoho vitamínů a také kyselinu acetylsalicylovou, která je užitečným pomocníkem při nachlazení. Můžete je proměnit v lahodný džem, připravit z nich kompot nebo je jednoduše zamrazit.


Výsadba malin nevyžaduje nic speciálního. Jen vyhnojenou půdu, poměrně malou výsadbovou jámu a samozřejmě vodu. Maliny snesou hodně živin, takže výsadba do zeminy vyhnojené organickým hnojivem, jim přijde k duhu. Przełom września i października jest najbardziej odpowiednim momentem na sadzenie malin.


Zabieg ten należy przeprowadzić mając na uwadze kilka czynników, oto one. Abyste věděli, jak zamrazit maliny skutečně správně, musíte se nejdříve seznámit s několika základními kroky. Posléze můžete tento postup aplikovat i na jiné drobné ovoce (rybíz, ostružiny, borůvky apod.) a připravit si tak zásobu chutných a zdravých plodů na celý rok.


Odspodu začne sedat šťáva. Výborná je šťáva malinovka. Není to tak pracné, ale ta vůně - vnoučata ji zbožňovala. Važte si nadúrody, u nás není letos skoro nic.


Léto přináší hojnost čerstvého domácího ovoce. Jak si uchovat přebytky na zimu, aby si zachovaly co nejvíce chutě a zdraví prospěšných látek? Přebrané maliny propláchneme, v kastrolu trochu rozmačkáme a za stálého míchání vaříme, až se část tekutiny odpaří.


Po chvilce přidáme po částech cukr a ještě povaříme. Klevelu dáme do skleniček, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Maliny si čerstvý vzhle vůni a chuť zachovávají jen krátkou dobu. Brzy se pomačkají, měknou a plesniví.


Proto se doporučuje zpracovat je do dvou dnů od sklizně. Pro celoroční použití v kuchynise nejvíc e hodí maliny zmrazit. Navíc díky technologii IQF (jednotlivě šokově zmrazené) si uchovají vlastnosti podobné čerstvýmplodům. Maliny se bezprostředně po sklizení rychle zmrazí při teplotě –30°C až –35°C. O maliníku víme, že je původní evropskou a asijskou rostlinou.


Zajímavé je, že podle všeho neměl maliník pro lidi velký význam až do 19. Vařím doma dětem džus pomerančový, citrónový, mandarinkový nebo mulťák. Jak zpracovat větší množství malin? Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů.


U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá. Jak zmrazit meruňky Zmrazujeme zásadně kvalitní, zralé, tvrdé a dobře vybarvené ovoce. Nejprve samozřejmě meruňky dobře omyjeme, rozkrájíme na půlky a odstraníme pecky. Maliny, ostružiny a třešně, to jsou jen některé druhy ovoce, které lze dobře a hlavně levně zmrazit.


Jsou jich plné zahrady nebo tržnice. Přicházím s návodem, jak si je nejlépe uchovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky