pátek 1. února 2019

Jak sázet vinnou révu

S naším zahradníkem Martinem jsme pro Vás natočili návod jak zasadit révu vinnou. Révu vinnou lze pěstovat i na písčitých půdách, protože její kořeny jdou do hloubky, odkud čerpají vodu a živiny. Naprosto nevhodné jsou jílovité půdy a příliš vápenité, kde keře trpí žloutenkou listů. Na půdách s vyšším obsahem vápníku se má sázet réva štěpovaná na speciálních odolných odnožích. Zasadit révu je totéž jako zasadit strom.


Při dobré péči totiž réva na zahrádce vydrží nejméně čtvrt století, výjimkou ale nejsou ani starší keře.

Výsadba a uskladnění našich sazenic révy vinné. Naše prostokořenná (s holými kořeny) sazenice révy vinné : Důležitá informace: Půda, do které budete sázet ,. V případě, že chcete révu pěstovat na volném prostranství, například na jižním svahu pozemku, pro ni musíte vytvořit opory. Vzdálenost mezi sazenicemi pak bývá jeden metr.


V prvních letech záleží především na vypěstování rovného kmínku. Tomu dopomáhá opěrný kůl, jenž může být z nejrůznějších materiálů: dřeva, kovu nebo plastu. Pokud se chystáte sázet révu , určitě se Vám sejdou cenné rady zkušeného odborníka. V tomto videu najdete videonávod jak na to.


Rostlina si tak může potřebné látky brát kořeny i listy a nezatěžuje ji tak rozvod živin.

Hlavními prvky, které hrají při výživě révy rozhodující roli, jsou dusík, fosfor, draslík, hořčík, vápník, bor, zinek, molybden, měď, železo a mangan. Révu vinnou pěstujeme především na svahovitých pozemcích s jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní expozicí. Zcela nevhodná jsou stanoviště exponovaná směrem k severu.


Nevhodné jsou také rovinaté pozemky. Výhoda jižních svahů se nejvíce projeví na jaře a potom v září a říjnu, kdy je příjem slunečního záření nejlepší. Jak daleko od sebe sázet ? No ja bych revu vinnou sazel na jare, at ma dost casu pred prichodem zimy vytvorit silne koreny a pekne zakorenit. Na nadzemni casti ponechavat jen par listu at se rostlina zbytecne nevysiluje vyzivou zelene hmoty ale at jde vse do korenu ktere nas v prvnim roce zajimaji nejvice.


Je to jistota jak zabranit vymrznuti. Nechcete zahrabat kmen révy výš než první pupen, ale ujistěte se, že kořeny jsou zcela zahrnuty v půdě. Našel jsem informaci - 2m, což mi nesedí s praxí, řekl bych, že se dávají blíž k sobě nb bude to sloužit i jako živý plot resp. Jestliže budete vinnou révu sázet na jaře, je nutné ji upravit řezem již před výsadbou. Cupressocyparis leylandii je rychle rostoucí túje nejen na živé ploty.


Má přírůstek 8–m za rok a možnost neomezeného sestřihování a tvarování. Je svěže zelená po celý rok, neprosychá, nerezaví a nevytváří šišky. Je tedy potřeba nechat jen ten jeden výhon bez jakékoli konkurence, jakéhokoli obrostu – samozřejmě listy nechte, ty jsou zapotřebí. Kdybych řezal pozdě, kdy už proudí míza ( a ta u révy začíná proudit brzo), rána po řezu by plakala - ztrácela by mízu, která pak chybí k růstu. Réva rodí na nových výhonech, které vyrůstají na dvouletém dřevě ( ne na stařině), a podle.


Vinnou révu řežu brzy zjara, třeba už koncem února, tedy, když moc nemrzne.

Vinná réva totiž desítky let i díky obrovské sací schopnosti kořenů, které přijímají vodu mnoha vlasovými kořínky u povrchu půdy. Pojďme si popsat základní požadavky na úspěšné pěstování vinné révy krok za krokem. V krutých nevinařských podmínkách můžete na rozdíl od vinařských oblastí, kde řádí révokaz, použít pravokořenné sazenice.


Vinná réva ale také dělá velkou ozdobu, a to i když právě neplodí, na pergole, ta musí být ale zase umístěna tak, aby to vínu vyhovovalo. Další možností je treláž na jižní fasádě domu nebo zahradního domku či garáže. Martin Braunšveig předvede jak správně sázet vinnou révu. Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.


Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámc. Kdo z laiků by se nechtěl pochlubit vlastními hrozny vína. Je důležité prořezat vinnou révu dříve, než začne míza proudit, jinak poškodíte rostlinu a způsobíte ztrátu mízy. Míza může začít proudit již.


O vinné révě (Vitis vinifera) platí, že pokud ji pěstujeme, musí mít svou „hlavu“ obrácenou ke slunci a své „nohy“ v teple. Proto ji vysazujeme na slunné místo chráněné před větrem a do „teplé“ půdy. Pokud je na jaře chladněji, klidně vyčkáme s výsadbou až do konce května, jinak můžeme vysazovat už v dubnu, pokud je tento měsíc v daném roce teplejší.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky