čtvrtek 5. dubna 2018

Strupovitost broskvoní

Autor: Archiv ireceptar. V sušších a teplejších polohách broskvoně a nektarinky napadá. Skvrny se objevují nejprve u stopky, poté se zvětšují a deformují celý plo plod se nemůže dále vyvíjet.


Nejvíce jsou napadány plody meruněk, ale i broskvoní a mandloní. Na plodech se vytvářejí drobné (až mm), okrouhlé, šedé až šedočerné skvrny. Pozdní odrůdy třešní, višní i broskvoní jsou napadány více, v r.

Tato strupovitost je u nás choroba řídká, po silném výskytu může však být nebezpečná. Vážení pěstitelé broskvoní , tato choroba se v posledních letech projevuje stále intenzivněji. Jaké máte zkušenosti s bojem proti ní? Přitom dost z nás se s chorobou setkalo.


Napadá hlavně listy a plody. Na listech se vytváří různě velké šedočerné skvrny, silně napadené listy opadávají. S napadenými plody se setkal asi každý pěstitel, typickým příznakem jsou skvrny (strupy) na pokožce plodů. V důsledku nestejného růstu postižených a zdravých pletiv se plody deformují a praskají.


Podle doby, kdy se choroba na plodech objevuje, je to buď strupovitost peckovin (Venturia carpophila), nebo strupovitost třešní (Venturia cerasi).

Strupovitost peckovin se šíří zejména za vlhkého a teplého počasí (optimum 20–°C). Houba Venturia carpophila napadá plody, letorosty a výjimečně i listy broskvoně, nektarinky, meruňky a mandloně. Peckoviny pěstování, strupovitost peckovin.


V těchto suchýhc dnech nemají stromy dostatek vody a trpí, jsou proto náchylné na mnoho chorob i škůdců. Choroby a škůdici peckovin - meruňky, broskve,. Pokud by to bylo začátkem léta, může se jednat o strupovitost broskvoní. Letos už bych postřik neprováděla, ale hned na jaře bych udělala několik postřiků proti strupovitosti broskvoní a samozřejmě kadeřavosti. Nejznámější choroby broskvoní a jejich následnou ochranu naleznete zde.


Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Kadeřavost broskvoně - Taphrina deformans Na mladých listech broskvoní vznikají zpočátku mírně vypouklé žlutozelené, později červené skvrny nebo puchýře. V březnu začínáme s řezem broskvoní, který je velmi odlišný od řezu ostatních ovocných stromů a nejvíce se podobá řez vinné révy.


Broskvoně řežeme několikrát ročně. Na listech, plodech i kůře vznikají hnědozelené matné skvrny s výtrusy. Jimi se nákaza velmi rychle šíří při teplém a vlhkém prostředí.


Plody mohou být napadeny kdykoliv v době od odkvětu až po sklizeň. V dubnu můžeme provádět preventivní postřik. Nejvýznamější jsou postřiky po odkvětu.


Na listech způsobuje tmavošedé až černé ostře ohraničené skvrny, které nekrotizují a silně napadené listy opadávají. Podle mě na to bude zabírat stejný postřik, jaký se používá proti moníliové hnilobě na jabloních.

Důležité bude vystihnout správný čas v předjaří. Fungicid na kadeřavost broskvoní , strupovitost jádrovin, plíseň šedou. U broskvoní a meruněk způsobuje toto onemocnění houba. Je to buď strupovitost broskvoní a meruněk Venturia carpophila nebo. WG) určený proti chorobám meruněk , višní, třešní, jahodníku, salátu, póru.


Lokálně systémový fungicid s výrazným eradikativním účinkem na strupovitost v kulturách jabloní a odlišným mechanismem působení oproti azolům, strobilurinům a dalším chem. Je registrován také proti kadeřavosti broskvoní, skvrnitostem a hnědnutí listů peckovin a proti černé skvrnitosti růží. Kadeřavost je nejvážnější choroba broskvoní , se kterou bojuje většina zahrádkářů. Typickým příznakem jsou červené puchýře na listech.


Padlí napadá i pupeny a mladé větévky. V důsledku odumírání napadeních částí, strom zpomaluje růst a je náchylný na vymrzání.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky