Jsem začátečník v pěstování bylinek. Na balkónku, kde není přímé slunce, mám libeček, kadeřavou petržel, citronovou werbenu a kousek nad nimi další. Mšice mi libeček minulý rok zničili 3x.
Nechtěl jsem používat žádné chemické přípravky, přece jen to budu jíst. Ale nepomohla ani jedna přírodní cesta. Jasně že je, ale doma prostě chemické postřiky na bylinky do kuchyně používat nebudu. To je raději vyhodím a vypěstuji nové.
Jak na mšice bez chemie. Na zahradě je důležité také pravidelně udržovat pořádek, pravidelně vytrhávat plevely, na kterých se mohou mšice také množit. Krátké video dokumentuje slivoň napadenou mšicemi.
Teď vím, co asi hledám, protože ten tvar ožírání mi připadá docela podobný. Pokud se mšice přece jen na rostlinách, keřích či stromech zabydlely, můžete využít různé postřiky. V obchodech jsou samozřejmě k mání ty chemické, jsou účinné, ale zasáhnou i plody, navíc nejsou zrovna bezpečné pro děti a zvířata. V regálech vybraných prodejen najdete i bio postřiky, které jsou podstatně šetrnější.
Prosím o radu, co způsobuje na libečku na listech hnědé suché skvrny. Na mšice mám vyzkoušený výluh z kopřiv - kopřivy naházím do kýble a zaleju vodou, po hodinách je možno stříkat. Objevily se asi před týdnem. Vyzkoušeno na růžích, malinách a rybízu. Co se nespotřebuje na postřik, nechat ještě několik dní a je z toho vynikající hnojivo.
Dá se použít i na pokojové květiny (naředěné s vodou). Rostlina vyžaduje hlubokou, dobrou, propustnou půdu s dostatkem živin a dostatečnou vlhkost. Množíme ho dělením starých trsů postranními výhonky oddenku, semenem nebo z předpěstovaných sazenic.
Jemně roztlučený kořen s troškou oleje se doporučuje přikládat na pigmentové skvrny na pokožce. Pověra o libečku Pokud chtěla získat žena nebo dívka nějakého chlapce nebo muže, měla nosit pod levým prsem lístek libečku. Nať libečku podporuje dobré trávení, je ale velmi aromatická, takže s dávkováním je třeba být opatrný.
V těhotenství se libeček nemá moc užívat, může dráždit ledviny. Na zimu lze libeček uskladnit několika způsoby. Vysávají šťávy z rostlin a ty postupně vadnou a hynou.
Také napadené rostliny vypadají velmi neesteticky – do vázy si takové květiny nebudeme chtít nařezat a napadená zelenina se nám bude ošklivit¨. Pamatujte na to, že vyroste mohutná rostlina až do dvou metrů výšky a vymezte libečku dostatečný prostor. Semena lze vysévat ve dvou obdobích, buď brzy zjara (březen a duben), případně koncem léta v srpnu a září. Pirimor je specialistou na mšice.
Ninja je určen na mšice i molice, na zeleninu i okrasné rostliny. Nepostradatelným pomocníkem na zahradě jsou lepové desky, které jsou pokryty nevysychavým lepidlem. Ty vám nejen určí identifikaci škůdce, ale jsou i prevencí a ochranou. Působí nejen na mšice na paprikách, ale komplexně všude. Na mšice je nutné reagovat urychleně, protože mohou na rostliny přenést různé choroby.
Bojovat s nimi můžete několika způsoby. Chemické postřiky jsou poměrně agresivní a zaručí účinek.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.