Můžeme si z nich udělat šťávu, marmeládu, ale také skvělé moučníky jako třeba bublaninu nebo jiný ovocný koláč, ovocné knedlíky anebo z nich vypálit třešňovici. Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Naše třešně jsou už druhé jaro v dost žalostném stavu. Velmi častým onemocněním je sladění třešní.
Vyskytuje se u stromů s poškozením způsobeným mrazem nebo postižených moniliasou.
Co dělat, aby třešně nebyly červivé, ještě zelené neopadaly, jak se bránit chorobám a škůdcům třešní. Nejdříve na starších listech třešní a. Druhotně také infikuje z napadených listů na stromech. Třešeň do zahrady vnáší své kouzlo. Na letorostech se choroba projevuje tvorbou propadlých hnědých skvrn, které jsou často doprovázeny klejotokem.
Mosaická choroba sladké třešně. Mozaiková nemoc je virové onemocnění, které vede k velmi silnému oslabení imunity u třešní.
Symptomy onemocnění: nejprve na listích se objevují žluté pruhy po žilách, pak jsou nemocné letáky zkroucené, hnědé a umírají. Důležité je, předejít možnému vzniku. Mějte se na pozoru před skvrnitostí třešní , která zasype listy malými dírkami, a před moniliózou, která způsobuje zahnívání.
Na jaře vyrazí, poté stagnují a. Choroba se stupňuje v teplých a vlhkých letech. Plody bývají napadány v době vlhka. Na plodech se objevují hnědé skvrny, které se rychle šíří po celém plodu. Mezi nejznámější patří napadení vrtulí třešňovou, kdy dužnina plodů začne hnědnout, plody jsou měkké a červiví.
Choroby a škůdci: Chorob a škůdců můžeme u třešní, či višní potkat několik. Vhodné ošetření je insekticidem Calypsem, Reldanem, či Decisem. Proti tomuto škůdci se do koruny stromu umisťují žluté lapače. Bakteriální rakovina třešní a višní – podílí se na komplexním odumírání peckovin.
Bakterie se přirozeně vyskytují na listech a kůře, při poranění stromu, mrazu apodobně se dostávají do pletiv, kde spolu s ostatními činiteli způsobují vznik rakovinových ran a odomírání větví i celých stromů. Evropě stává široce rozšířenou chorobou. Když už jsou ovocné stromy napadeny, je nutné je včas ošetřit.
Nejčastější choroby a škůdce třešní a višní naleznete zde. Jako každý jiný ovocný strom, třešeň způsobuje různé choroby plísní. Některé z nich mají vliv na samostatnou část stromu. Rozpoznat choroby třešní a pomáhat s nimi bojovat. Holejská špinění je nejčastějším třešňovým onemocněním.
Toto onemocnění pokrývá celou rostlinu, ale začíná s hnědými skvrnami na listí. Mycelium přezimuje a spory v kůře a na větvích. Na listech způsobuje tmavošedé až černé ostře ohraničené skvrny, kterénekrotizují a silně napadené listy opadávají. Opadávají i silněji napadené květy a mladé plody. Prosím o radu, jak tomu předejít.
Moniliová spála (úžeh) – houby Monilinia laxa a Monilinia fructigena – vyskytují se hlavně u meruněk, višní a někdy i třešní a to nejvíce v období vlhkého počasí. V období kvetení mycelium prorůstá přes bliznu do semeníku, ničí květ, později plodonoše a jednoleté výhony, které vadnou a usychají. Je užitečné vědět, jakými chorobami mohou trpět naše rybízové keře a stromky, a co za škůdce je může napadnou.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.