Odborná literatura uvádí, že se tato choroba objevuje také na rybízu (zvlášť černém) a jostě. Listy na těchto letorostech jsou malé, deformované a většinou časem opadávají. U černého rybízu dochází k projevům napadení především na vegetačních vrcholech letorostů a to většinou až v průběhu sklizně nebo po sklizni. Druh se rozpadá na spec.
Významné poškození porostů angreštu způsobuje americké padlí také v ovocných školkách. Napadá také rybíz, zejména rybíz.
Hostitelské rostliny: Hlavním hostitelem je angrešt. Sphaerotheca mors uvae, evropské padlí vyvolává houba Microsphaera grossulariae. Porosty angreštu často napadá padlí americké, které dovede zlikvidovat celou úrodu. Pokud jsou již bobule napadené, buď vůbec nedozrají, nebo jsou potažené plstnatým povlakem a znehodnocené.
Stále je však šance proti padlí zakročit a zachránit úrodu na příští rok. Na rizikových lokalitách by neměly být vysazovány náchylné odrůdy angreštu a rybízů. Padlí postihuje téměř celou rostlinu, protože napadá nervový systém rostliny. Přímá: Silně ohrožené výsadby angreštu ošetřujeme, pokud jsou vhodné podmínky pro šíření, již před květem.
Jiné druhy padlí na angreštu a rybízech Kromě hnědého (amerického) padlí (Podosphaera mors-uvae) se na angreštu a rybízech může vyskytnout také.
Největším problémem u angreštu je americké padlí , houbová choroba, která se projevuje bílou plísní na listech, později bílými až hnědými skvrnami na plodech. Další nemocí je antraknóza angreštu , projevuje se odumíráním listů, u. Na bobulích vytváří bílé husté povlaky podhoubí, které později hnědnou a zvětšují se. Padlí napadá i dřevo letorostů a listy, které se deformují.
Pojďme se podívat na některé nejčastější choroby, které se právě angreštu mohou týkat. Jak se před nimi bránit? Angrešt hodně trpí právě na padlí americké. Mám na pozemku nějaké hodně letité stromky angreštu , které byly před několika lety napadeny americkým padlím. Některý rok je to horší, některý.
Rybízy padlí nemají, angrešty se stříkají na jaře před květem a po odkvětu, ale při teplotách kolem 10°C(teď je moc zima). Větvičky angreštu se stříhají i kvůli tvarování korunky většinou na 2-pupeny buď v srpnu nebo na začátku rašení. U mladých rybízů se špičky větévek stříhat nemusí, obměna plodících větví se dělá až od 3. Padlí se šíří především za vyšších teplot a za vyšší vzdušné vlhkosti. Zkuste sem po přihlášení nahrát fotografii plodů hnijích uvnitř.
Každopádně nic nezkazíte preventivním postřikem proti houbovým chorobám. Jestli jsou plody potažené plísní, jedná se o americké padlí. Ochrana viz příspěvek 20. Charakteristika choroby.
Sázení angreštu na jaře i na podzim.
Nové stromky můžete sázet na podzim i na jaře. Do vykopané jámy přidejte nasekanou trávu a rozleželý kompost, který bude rostlinu angreštu zásobovat živinami. Stromkový angrešt potřebuje ke kořenům kůl vysoký až po korunku. Koncem května se na mladých výhoncích objevuje moučnatý povlak, který se dále šíří. Na napadené větvičce zakrňují lístky, následně zasychají nebo předčasně opadávají.
Americké padlí přezimuje v pupenech a také na letorostech. Nejobávanější chorobou angreštu je hnědé (americké) padlí angreštu. Choroba přezimuje na konci letorostů.
Základem ochrany je udržování vzdušných korun stromků a keřů, nepřehnojování dusíkem a včasného odstraňování napadených plodů a konců letorostů.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.