pátek 13. ledna 2017

Postřik proti jeteli

Vybírat můžete ze dvou druhů postřiků proti plevelům. Takzvané selektivní postřiky proti plevelům likvidují zpravidla jen úzkou skupinu rostlin a často se používají zejména v zemědělství, na zahradách, v parcích či na sportovištích. Nový postřik proti cizopasnému jmelí na stromech začali testovat ve Vsetíně.


Tato metoda má být účinnější a přitom levnější než klasické ořezávání větví. Jmelí odebírá svému hostiteli životně důležité látky. Při velkém napadení může strom úplně zahubit.

Volně prodejný přípravek insekticid bez omezení na odbornou způsobilost a je schválený na asanaci kůrovcového dříví. Ochrana proti němu je velmi náročná. Výskyt významně omezuje mráz pod -°C, který ničí přezimující mycelium. Sekundární šíření lze omezit mechanickým odstraňováním primárně napadených částí stromů („pomoučených“ listových a květních růžic) v květnu až červnu.


Chemická ochrana vyžaduje pravidelná fungicidní ošetření v intervalu až dnů od fenofáze „zelené poupě“ až do poloviny července přípravky Discus, Talent nebo Zato. Proti tomuto onemocnění provedeme v době zaměkání bobulí postřik přípravkem Teldor 5SC. Rozhodně se nevyplácí nemoci vinné révy podcenit.


A nejde přitom jen o pravidelnou prohlídku vinice, ale o to, mít preventivní zákroky zapsané v kalendáři, protože když se příznaky objeví, může už být pozdě. Jak na mšice: Je lepší chemický, nebo biologický postřik ?

Na mšice je nutné reagovat urychleně, protože mohou na rostliny přenést různé choroby. Použijte například Natura Rock Effect , který obsahuje pongamový olej z indického dubu. Tekutý insekticidní koncentrát obsahující permethrin, tetramethrin a piperonyl butoxi proti mouchám, komárům, rusům a švábům a dalším druhům škůdců, pro použití v bytech i ve veřejném prostoru. Proti mšicím působí bezvadně rovněž postřik z chryzantémy.


Usušte a namelte takové množství květů, abyste měli zhruba jeden šálek. Namleté chryzantémy pak zalijte asi litrem horké vody. Po dvou dnech přeceďte a výluh je hotový. Jeden postřik proti kadeřavosti může stačit jen ve vyjímečných letech.


O důvodech jsem zde několikrát psal (průběh počasí, doba účinnosti přípravků a způsob jejich účinku). Osvědčení o odborné způsobilosti ! Vysoce účinný postřik proti štěnicím a švábům. Přípravek určený k hubení štěnic a švábů a jiného lezoucího hmyzu při sanitární hygieně. Pokud je vaše domácnost aspoň zčásti kuřácká, nevyhazujte cigaretové nedopalky do koše.


Vyrobte si jednoduchý postřik tak, že ve vodě vyvaříte vajgly. Zejména působí proti pýru plazivému a křídlatce sachalinské ve vinicích a sadech. Jako postřik proti sviluškám a třásněnkám doporučujeme přípravek Vertimec EC. Díky jeho vlastnostem postačí postříkat všechny listy jen z jedné strany, neboť účinnost přípravku se po dopadu na jednu stranu listu přenáší i na druhou stranu listu.


Nastříkat rostlinu ovšem musíme důkladně, neboť účinná látka působí jen v místě dopadu na list. Lze je bez obav nasadit proti štěnicím v ložnici či v hotelovém pokoji.

Moderní přípravek na hubení štěnic a blech má vysokou vypudivost a zároveň dlouhotrvající účinnost. Postřik určený k hubení štěnic vší a blech. První účinná složka, přírodní pyrethum, donutí škůdce opustit úkryty a část i rovnou zahubí. Likvidace svilušek se provádí postřikem. Proti sviluškám se musí používat speciální přípravky, takzvané akaricidy.


Ano postřik je možné použít nyní a kdykoliv se Vám kornatka objeví. Doporučuji postřik opakovat s odstupem několika dní. Mne osobně se na kornatku osvědčila kombinace postřiku Rovral Aqua Flo a Ortiva. Psi a kočky nosí obojky proti klíšťatům. Lidé se mohou bránit postřikem na tělo nebo mohou rovnou vystříkat celou zahradu.


Jako proti mšici angreštové, tak i proti mšici rybízové bojujeme postřikem v době nalévání pupenů, kdy larvy mšic se ještě volně živí na povrchu pupenů. Stříkáme proti plísni bramborové, která napadá brambory, ale i plodovou zeleninu jako jsou rajčata, na kterých se projevuje šedými skvrnami na listech a následně i plodech. Ty nedozrávají, hnědnou, jsou svraštělá a opadávají. Pokud plody neopadnou jsou stejně nepoživatelné.


Mezi velmi odolné plevele, které takřka není možné vyhubit mechanicky, patří kopřiva, dřevité plevele nebo přeslička, která má kořeny opravdu velmi dlouhé.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky