středa 18. ledna 2017

Hvozdík pěstování

Dianthus barbatus) Autor: Archiv ireceptar. Jako každou dvouletku i tento hvozdík je třeba předpěstovat, ideálně v červnu a červenci. Vzhledem k horkému počasí musíme výsevy dostatečně větrat a zalévat. Urostlou sadbu přepícháme do sadbovačů, nebo ji vysadíme na finální stanoviště. Dobře se vyjímá také ve váze.


Lze jej pěstovat jako jednoletou rostlinu, ale také jako dvouletku nebo trvalku.

Jednotleté bývají nižší a drobnější. Naopak dvouleté se pěstují častěji a nejsou drobné. Pokud je budete dobře chránit na dobře zvoleném místě, může růst i jako trvalka.


Vysazování hvozdíku Vytrvalé velkokvěté hvozdíky nebo také karafiáty vyššího vzrůstu vysazujeme v zahrádkách většinou na rabata do skupin. Informace o pěstování dřevodníků a rostliňáků. Pěstitelské forum, kalendář pěstování , bezplatná inzerce pěstitelských potřeb, aktuální zahradní.


V dávných dobách byl karafiát darován lidem bohy. Hvozdík čínský, foto: katalog-rostlin. Byl také považován za symbol Ježíše Krista.

Existuje na mnoho druhů hvozdníků. Pokud se vám nepodařilo hvozdík vysít na slunné stanoviště, jeho lodyhy nebudou dostatečně pevné a vlivem větru by se mohly zlomit. Pěstování trvalek a skalniček Rozhodnete-li se pěstovat trvalky, počítejte s tím, že vám na záhonu vydrží i několik let.


Abyste rostlinku ochránili před mrazem, přikryjte ji na zimu chvojím. Mezi trvalky se dále řadí hvozdík. Pěstuje se několik zahradních odrů které maji květy červené, růžové nebo bílé. Například odvar se sušených lodyh hvozdíku pyšného se používá k léčení infekcí močových cest i pohlavních orgánů , při zástavě močení , zástavě menstruace i při ekzémech. Kvete od června do července a květy silně voní.


Listy má zelené, úzké, květy jsou růžové, červené nebo bílé. Pěstování karafiátů Karafiáty nejsou na pěstování nijak náročné, stačí jim zajistit slunné místo a dostatečně prokypřelou písčitou půdu, svědčí jim také půda dobře zásobená vápnem. Vykvétá v červnu až srpnu. Osivo vyséváme řídce, substrát udržujeme stej noměrně vlhký a až do vzejití zastíněný.


Pěstování rostlin - dvouletky: Bellis perennis - sedmikráska, chudobka K dvouletkám se řadí nejen dvouleté rostliny , ale i některé rostliny vytrvalé , které se pěstují ve dvouletém cyklu ( Bellis perennis , Wiola wittrockiana ). Nízké, skalkové karafiáty jsou velmi vděčné a nenáročné trvalky vhodné pro slunečná místa na skalce, květinové zídce. Květy jsou vícebarevné v odstínech bílé, růžové a červené. Váš průvodce světem in pěstování. Ve váze vydrží - dní. Plamenky, kterým se však častěji říká floxy jsou základní rostlinou snad každé skalky.


Patří k nim ještě tařice, tařičky a hvozdík.

Všechny tyto květinky jsou mnohdy podceňované jako obyčejné, ovšem jejich oslnivě barevné koberce jsou poselstvím jara a ozdobou každé zahrady. Jejich výhodou je snadná dostupnost a nenáročnost na pěstování. Je tolerantní vůči přechodnému suchu a citlivý na přehnanou zálivku. Je označován jako trpasličí karafiát díky své výšce.


O půvabu této krásné rostliny svědčí už to, že její botanické jméno je odvozeno od samotného vládce řeckých bohů Dia. Představíme paletu odrů ukážeme příklady výsadeb v truhlíku a řekneme nároky na pěstování. Nebudeme hovořit ani o řezaných karafiátech, donedávna nejběžnější součásti českých kytic, ani o půvabném něžném lučním hvozdíku, známém také jako „slzičky“. Uplatní se do skupinových výsadeb, na záhony, obruby i do nádob. Rostlina je vhodná k řezu.


Hodí se také k pěstování také na chatách, kde není nutná každodenní péče.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky