Po určité době vývoje nová generace hlístic opustí hostitele a vyhledá dalšího. Napadený slimák přestane do dnů žrát a během - dnů pod zemí hyne. Někdy se stane, že slimák přes noc zlikviduje celou rostlinu – to pak mluvíme o holožíru. Největší a nejviditelnější škody způsobují slimáci na jaře, kdy jsou sazeničky rostlin malé a slabé a okousání slimákem je vážně poškodí nebo úplně zničí.
Dotaz: Dobrý den pane Klíma.
Vítejte na informačních stránkách o slimácích. Tato slizká stvoření ničící zahrádky si vysloužila mnoho nenávisti. Po aplikaci začnou hlístice aktivně vyhledávat kořist, pronikají do ní přes dýchací otvory. Slimáci do zahrady nepatří. Háďátka jsou tak drobná, že je okem nevidíme.
Napadají výhradně plže, nejsou tedy nebezpečná pro žádné jiné organismy, ani pro člověka. Pokud najdete uhynulé slimáky, pak je vhodné je volně poházet po zahradě, protože poslouží jako potrava dalším slimákům a plzákům a rozšíříte tak napadení hlísticemi. Při nákupu v kamenné prodejně se ujistěte, že prodejce měl hlístice umístěny v chladničce.
Ideální teplota pro krátkodobé skladování je 5°C, dlouhodobé skladování nedoporučujeme. Po otevření spotřebujte celé balení. Parazitické hlístice napadají slimáky v půdě a pronikají do jejich těla. Ideální je pár slimáků nachytat, polít je ošetřenou vodou a znovu vypustit na různá místa na zahrádce. Někdo jim sype do zahrady překážky v podobě zaschlé kávy, drcených vaječných skořápek anebo lepenky.
Jiní je nabodávají na ostré klacky. Způsobů jak se jich zbavit existuje celá řada. Ideální čas aplikace hlístic je navečer , nedoporučuje se vysazovat hlístice za přímého slunečního světla.
Vyzkoušejte parazitické hlístice na slimáky. Ty jsou mezi českými zahrádkáři stále oblíbenější. Chovejte na zahradě kačeny, těm slimáci velmi chutnají. Hlístice působí dlouhodobě - až po dobu 6-ti týdnů. Všechny druhy parazitických hlístic se dodávají ve vlhkém práškovitém či granulovaném substrátu (přípravek Nemaslug), který se při aplikaci nejprve rozmíchá s vlažnou vodou a po chvíli se aplikuje zálivkou nebo postřikem do vlhké půdy.
Rozmanitost rostlinstva na zahradě je opravdu pestrá, a tak si mohou slimáci doslova vybírat, co pozřou. Boj s nimi již poznal každý zahradník a zahrádkář. V průběhu hodin dokáží zkonzumovat takové množství potravy, které se rovná polovině hmotnosti jejich těla.
Poškození slimákem se vyskytuje jak nad zemí tak pod ní.
Ochrana záhonků před slimáky Plechy - Vaše záhonky můžete ochránit bariérami, které těžko slimáci překonají. Ideální jsou podélně skrojené PET láhve, ze kterých se opilí slimáci již neodplazí. Návnady na slimáky je třeba vybírat obezřetně Autor: Shutterstock. Pokud používáme granule, je třeba vybírat s rozmyslem. Rychle se množí, jsou neuvěřitelně žraví a babské rady proti nim nezabírají.
Ovšem máme i dobrou zprávu. Zbavit se jich totiž můžete i ryze přírodní cestou. Nasaďte proti slimákům parazitické hlístice.
Nejpočetnější jsou v létě, kdy vylézají ven v podvečerních hodinách. Navíc, čím jsou větší, tím jsou nenažranější.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.