pondělí 3. srpna 2015

Mučenka jedlá pěstování

Mezi známé druhy patří mučenka jedlá , latinsky Maracuja, jejíž plody se dají i konzumovat. Passiflora incarnata, česky mučenka pletní má zase využití v medicíně. Pokud vás tato rostlina zaujala, pojďte si přečíst, jak na její pěstování. Za dobrou péči se odvděčí oslnivými květy a někdy dokonce i lahodnými plody.


Pěstovat můžete mnoho druhů poměrně nenáročných mučenek.

Denně Vám přinášíme návody, rady, tipy a informace, které se Vám při pěstování budou jistě hodit. Jedna mučenka mi roste už cca let venku a zažila i několik dní -°C. Má ráda slunce, závlahu a teplo. Kromě toho je však mučenka pěstována i jako okrasná rostlina. V posledních letech se v nabídce zahradnictví objevilo i dost okrasných kultivarů, které vznikly křížením původních botanických druhů.


Ze zemin použijte především jílovitou, těžkou a nezapomeňte rostlinu každoročně přesazovat do většího květináče. Rychle roste a potřebuje kolem sebe dostatek místa.

Nejlépe je postavíme na parapet u okna. Jedná se o liánovité rostliny, je nutné je něčím podepřít anebo nám můžou viset dolů ze skříně či poliček. Nejtypičtějším druhem, který se pěstuje kvůli jedlým plodům, je právě mučenka jedlá.


Mučenky mají rády přímé slunce. Její plody se nazývají marakuja (ang. passion fruit). Plod má kulatý tvar o velikosti přibližně cm. Uvnitř má dutinu, která je vyplněná kašovitou dření se zrnky.


Okvětní lístky, celkem deset, symbolizují deset apoštolů, blizny představují hřeby použité k Ježíšovu ukřižování a liány mají připomínat bičování. Možnosti pestovania hlavne druhu passiflora edulis poprípade slovenské meno mučenka jedlá. Je to tropická popínavá liana.


Takže pre pestovanie je nutné vytvoriť oporu (konštrukciu), okolo ktorej rastlinku pestujeme. Opuncie, kaktus, jenž krásně kvete a dává sladké, jedlé plody. Při letošním bláznivém jaru, kdy jeden týden bylo 30°C a za týden zase mrzlo, pak bylo zase 30°C, jsme mučenku stěhovali ven - dovnitř - ven - dovnitř, opakovaně, nesčetněkrát. Hlavně aby plody dozrály.


Samozřejmě, vyšlechtěné jsou i mučenky s menšími květy do cm. Tato liána má velké dekorativní květy a tvoří vejčité velké bobule o velikosti šedesát milimetrů.

Plod o rozměru golfového míčku má v plné zralosti tenkou nafialovělou slupku. U nás v květináči těchto výšek nedosáhne. Slupka plodů je tuhá kožovitá, vnitřek je vyplněn. O jejich pěstování byla mezi zájemci vždy velká poptávka, a tak se díky zájmu o tento exoticky.


Základní pravidla pro pěstování mučenky Pro mučenky je ideální zcela běžný středně lehký substrát, který je určen pro pěstování pokojových rostlin. V době, kdy je porost vcelku bujný, je zapotřebí většího množství vody. Tento druh mučenky je teplomilný a pěstuje se zejména pro své plody, kterými jsou kulaté až oválné bobule, ve zralém stavu žluté či tmavě fialové barvy.


V našich klimatických podmínkách se pěstuje jako. V té době se také zálivka výrazně snižuje, ale kořenový bal nesmí přeschnout. Protože kvetou jen starší rostliny, je vhodnější množit mučenku řízkováním.


U nás se pěstuje jako rostlina v květináči v pokoji, či v létě na terase či v zimní zahradě. Od třetího roku života kvete od léta do.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky