Dobrý den, měla bych otázku, kolem mé myrty, kterou jsem dnes zakoupila. Aby vám rostlina zakořenila (anebo vyklíčila), potřebuje k tomu teplo 18–stupňů Celsia. Japonskou myrtu proto pěstujte ideálně pod mikroténovou fólií po dobu 3–týdnů, kde vám vyklíčí i zakoření.
I proto není od věci se na tuto rostlinu soustředit poněkud. Japonská myrta nemá s pravou myrtou nic společného – ani čeleď, ani rod.
Její pravý název je kufea růžová (Cuphea Hyssopifolia) , nízký stále zelený keříček s lesklým listem, kvetoucí drobnými fialovými kvítky. Je to malý, vždyzelený ker pochádzajúci z Mexika. Rastlina dorastá až do výšky až metra. Světlé až polostinné místo, plné slunce vydrží, ale není nejvhodnější.
Teplota v zimě nejlépe okolo C. Snese ovšem vyšší i nižší. Je velmi odolná a dobře snáší stín.
Vrcholové řízky si připravte asi o velikosti – cm. Aby rostlina dobře zakořenila, potřebuje k tomu teplo kolem – 20° C, proto ji po dobu – týdnů pěstujte pod mikroténovou fólií, kde bude stále v teple. Na rozdíl od běžné myrty můžete z. Kufea vytváří nízký stále zelený keříček s drobnými, lesklými lístky. Rostlina je obsypána množstvím malých růžových kvítků po celou sezonu.
Predstavujem vám japonskú myrtu. Hoci sme vyššie spomínali, že sa japonská myrta pestuje obdobne ako klasická, v podstate japonská myrta nemá s pravou. Hlazenec - Cuphea hyssopifolia Cuphea hyssopifolia nebo též i tzv. Správný název v češtině je kufea růžová ( Cuphea hyssopifolia). Jde o nízký stálezelený keříček s lesklým listem, kvetoucí drobnými fialovými kvítky.
Je nenáročný subtropický keřík s listy podobnými myrtě. Kvete téměř celoročně drobnými fialovými nebo bílými květy. Keřík myrty se ale může úspěšně pěstovat doma v nádobě anebo jako.
Rostlinu očišťujeme od mnoha odkvetlých květů ( jednoduše oklepeme ). Myrta byla uctívána i jako léčivá rostlina.
Odvary z listů a plodů se pro své antiseptické účinky používaly jako obklady na rány, a dokonce i moderní medicína prokázala, že olej z myrty pomáhá při zánětech a mykotických onemocněních kůže. Myrtu využívají i výrobci parfémů. U nás je myrta rozšířená jen jako pokojová rostlina. Jako hrnková rostlina dorůstá do velikosti okolo – cm.
Kvete dlouho od konce června do pozdního léta. Malé květy voní sladce a aromaticky. Rostlina nemusí mít příliš teplé stanoviště, během léta jí prospívá pobyt venku.
Myrta je známym stále zeleným kríkom, ktorý rastie úplne bežne po celom Stredomorí. V Slovenskej republike sa myrta pestuje skôr v nádobách , kedy sa von dáva na začiatku leta, pretože nie je mrazuvzdorná (prežije teplotu maximálne do štyroch stupňov nad nulou). Zjistěte ihne kde prodávají sazenice skladem i na e-shopu.
Myrta je také vhodná pro zapěstování na stromkový tvar, nebo jako bonsai. Bílé květy obvykle rozkvétají začátkem léta, mají zvláštní vůni (někomu připomíná uherský salám). Oválné, tmavě modré až černé plody obsahují větší množství drobných semen, jejichž výsevem si můžeme vypěstovat nové rostlinky. O myrtě nejen jako o symbolu lásky a čistoty, ale také jako o léčivé rostlině.
Má antiseptické, protizánětlivé účinky.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.