čtvrtek 6. července 2017

Mšice papriky

Vyzkoušejte praxí ověřený tabákový výluh na mšice. Působí nejen na mšice na paprikách, ale komplexně všude. Když přijde ochlazení a dny se začnou zkracovat, vylíhnou se už i samečkové a dojde k páření. Do rozprašovače jsem dala tekuté mýdlo, alpu,slivovici a vodu.


Pošplíchala jsem papriky a čekám, co to udělá. Obvykle tvoří shluky velkého množství jedinců na listech a lodyhách rostliny.

Vyskytují se okřídlené i neokřídlené formy mšic, což závisí na druhu, nebo stadiu jeho vývoje. Většinou mají mšice hruškovitý tvar, jejich tělo je vzadu širší než vpředu a většina druhů ma na konci zadečku pár trubicovitých orgánů. Napadly vaši zahradu mšice ? Víme, jak se s nimi vypořádat. Dole pod papriky dáte na zem pomačkané noviny, které mšice zachytí. Jak budete rozprašovačem stříkat, mšice to úplně smyje dolů.


Mšice i Jar, zachytí dole noviny. Původně jsem dostala radu, ať vyzkouším mýdlo, je dobré, ale Jar je rychlejší.

Jděte na to šetrně Pokud nesnášíte chemii stejně jako my, pak to zkuste postaru. Přečtěte si, jak si vypěstujete papriky a které choroby by vám mohly znepříjemnit jejich pěstování. I papriky napadají žravé mšice.


Při přemnožení dokážou brzo zdecimovat celé rostliny. Navíc při vylučováním medovice poškodí listy a objeví se na nich čerň. Listy i plody jsou pak lepkavé, nevzhledné a často deformované. Papriky nejčastěji napadají mšice, svilušky a molice. Z chorob jsou nejčastější deformace plodů, bradavice, virus mozaiky, bronzovitost a také hniloba kořenů či kořenového krčku.


Příkladem je třeba virus mozaiky okurky, ta zapříčiňuje deformování a zmenšování plodů, dále lze pozorovat také hnědé skvrny na listech rostlin. Tato choroba se projevuje především v měsíci srpnu. Vařte dvě až tři minuty.


Výluh přelijte přes jemný cedník nebo plátno, přidejte alkohol, nalijte do rozprašovače a můžete použít k postřiku. Pak odstavte na hodin. Z té oranžové kukly slunéčka vyleze šedá larvička s oranžovými tečkami a bude požírat mšice. Tak ji tam nechte, naopak si ještě přineste pár. Když mšice na rostlinách objevíme, je dobré co nejrychleji zakročit, dokážou totiž během poměrně krátké doby napáchat na květinách, keřích i stromech velké škody.


Poradíme vám, jak na mšice bez chemie. Vylučují sladkou lepkavou tekutinu, zvanou medovice, která se hromadí na lodyhách a listech rostlin.

Nějčastěji jsou zelené barvy, dále černé, hnědé, bílé, červené či oranžové, existují i dvoubarevné mšice. Z tohoto důvodu se semenáčky pomalu deformovány roste a vyvíjí špatně kořeny nebo zemře. Je-li rostlina přežije, kvalitu a množství úrody, že se výrazně liší od plodiny ze zdravých keřů pepřem. Některé mají lysé tělo, některé jsou chlupaté.


Rostlina je pokryta lepkavou medovicí. Klimatické podmínky umožňují pěstování paprik bez větších omezení. Na mšice platí několik druhů mšicomarů nebo jeden druh dravého slunéčka, na svilušky dva druhy dravých roztočů. Třásněnky ničí dva druhy dravých roztočů nebo dravá klopuška a proti molicím lze použít dva druhy parazitických vosiček či dravou klopušku.


Společně se mšicí broskvoňovou (Myzus persicae) a mšicí řešetlákovou (Aphis nasturtii) patří k nejznámějším škůdcům brambor, protože přenášejí virovou mozaiku a další choroby. Pozor, písková forma perlitu je naprosto nevhodná, semena nevzklíčí! Agroperlit řádně navlhčíme, naplníme květináčky s dírkami, které vložíme do nepropustné misky, tak aby květináčky byly stále ve vodě - max.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky