Počátkem jara z něho vyrážejí hnědě. Roste skoro v celé Evropě a Asii až na výjimky tropů. Díky vysokému obsahu křemičitanů kupříkladu působí hojivě , takže bývá doporučována k zevnímu ošetření ran či hemoroidů.
Má charakteristický vzhle její letní lodyha je. Napomáhá rovněž při léčbě osteoporózy, ledvinových kamenů či zánětů močových cest. Hojně je využívána také v kosmetickém průmyslu, především díky své schopnosti zmírnění vypadávání vlasů.
Máme několik zajímavých tipů na jejich. Má výrazné močopudné vlastnosti, díky čemuž se rychleji zbavíte škodlivých bakterií, které se usídlily ve vašich močových cestách a způsobují vám nepříjemnosti. Vnitřní účinky přesličky. Tento minerál patří mezi takzvané.
Protože přeslička dokáže udržovat rovnováhu mezi krystaloidy a koloidy , je vhodná k léčbě a prevenci močových kaménků a zánětů. Tou první je jarní lodyha, která nese výtrusnicové klasy a odumírá ještě před vznikem lodyhy letní. V létě vyrůstají silné výhonky, které jsou přeslenitě větvené, rýhované a článkovité.
Přeslička má dva typy lodyh. Sbíráme hlavně tam, kde přeslička nepřichází do přímého kontaktu se znečištěním a tam, kde neroste na přehnojených polích.
Léčivé jsou oba druhy, tedy přeslička rolní i lesní. Pokud je půda, na které přeslička roste hlinitá, bude léčivý účinek silnější. Z přesličky se sbírají celé stonky, které se pak suší a používají k přípravě léčivého čaje nebo odvaru.
Jaké látky přeslička obsahuje. Pro přesličku rolní je charakteristický vysoký obsah kyseliny křemité. V závislosti na obsahu křemíku v půdě můžeme v. Vysoký obsah kyseliny křemičité jako přeslička rolní má i přeslička zimní a kdysi bývala oficinální částí některých lékopisů.
U nás se přeslička zimní nepoužívala ani v minulosti. Mezi nejběžnější patří přeslička rolní ,. Zevně se používá na špatně se hojící rány, vředy ap. Působí také antibakteriálně, antiviroticky, antimykoticky a antisepticky. Ten je u přesličky rolní delší než zubatá pochva obklopující stonek, zatímco u přesličky bahenní je kratší.
Odlišný je také charakter dutin na řezu lodyhou. Tradiční, lidové využití. Používala se při zánětu močových cest, močového měchýře a ledvin, při močových kamenech, při otocích způsobených zraněními a při vysokém krevním tlaku (antihypertenzivum).
Tato vysoká přeslička se stonkem o síle prstu se smí použít pouze na sedací koupel. Roste ve vlhkých až močálových lesích a pastvinách. Na přípravu čaje se užívá jen přeslička rolní – viz obrázky dole.
V přírodní medicíně se doporučuje na zpevnění cév, při močových kamenech a pískupro své močopudné účinky. Najdeme ji na okrajích mokřin, násypů, kanálů a potoků, na vlhkých polích, drenážovaných místech, na stinných okrajů lesů apod. Posiluje krevní oběh a zvyšuje. Působí jako diuretikum, hemostatikum a desinficiens. Každopádně si zaslouží další výzkum a studie, které budou její slibné a zajímavé účinky nadále zkoumat a prověřovat.
Sbírají se zelené lodyhy od června do září. Bylina má výrazné hojivé účinky , doporučuje se při zánětech močových cest anebo při ledvinových kamenech. Zvyšuje také pružnost cév a působí antirevmaticky.
Nejčastěji se používá ve formě odvaru. Kašovité obklady jsou dobré na. Co století, to nově objevené účinky přesličky rolní , takže vlastně kdoví, co tato křemíkem nadupaná bylinka ještě všechno umí.
Na rozdíl od rodu přesličky bahenní ( Equisetum palustre) , která obsahuje toxické alkaloidy a je zodpovědná za velmi časté otravy hospodářských zvířat. Jako léčivá bylinka se začala přeslička rolní uplatňovat již ve starověku. Dnes se používá převážně pro své dva významné účinky na lidské zdraví.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.