Výhodou pěstování hlívy na dřevě je, že hub se dočkáte řadu let po sobě. Nevýhodou je, že dlouho trvá než se dočkáte první úrody (nejméně rok). Hlíva ústřičná je houba, která cizopasí na dřevě. V přírodě jí můžeme někdy najít od září do března v trsech na kmenech a pařezech listnatých. Při tomto pěstování potřebujeme řezanou pšeničnou slámu, polyethylenový pytel a sadbu hlívy ústřičné.
Pšeničná sláma by neměla být napadena.
Jen tři jednoduché kroky k opravdu dobrému naočkování dřeva hlívou. Volba a příprava dřeva pro pěstování hlívy je stejná pro veškeré druhy očkování. Hlívě se bude dařit například na špalku z topolu, jasanu, ořešáku apod. Mycelium houby prorůstá podle teploty 20–dnů, optimální je 20–°C. Pro pěstování pak platí totéž, co bylo řečeno o pěstování hlívy na.
Každý si může snadno celoročně pěstovat doma houby pro svou potřebu. Z dřevokazných hub jsou nejvýnosnější hlívy. S ohledem na předpokládanou teplotu.
Návod na pěstování hlívy na slámě a štěpkách - celoroční.
Vše potřebné k tomu, abyste svou první úrodu hlívy sklízeli už za dva měsíce. Nejvhodnější je topol, bříza, olše, dub, buk, habr nebo vrba. Méně vhodné, i když použitelné, je dřevo ovocných stromů, s výjimkou ořešáku a jabloně. Sadbu hlívy ústřičné zasílá na dobírku Zásilkový služba Sempra, o. Sadbu různých druhů hlívy a jiných hub, rostoucích na dřevě, prodává Zahrádkář Praha Francouzská 78.
Pletivo položíme na dvě tyčky a do prohnutí mezi nimi umístíme špalky, přičemž oba volné konce nasávají vodu ze spodní nádoby (viz obr.). Tradiční metody pěstování hlívy ústřičné na dřevě měly různé slabiny. Tou hlavní slabinou bylo zajištění vody pro podhoubí. Naočkované dřevo bylo třeba chránit před ztrátou vody ukládáním do pytlů nebo obalováním fólií.
To bylo pracné a nevzhledné, mimoto se pod neprodyšným materiálem dařilo plísním. Moje metoda je jiná v tom, že sadba hlívy se. Nejčastější způsob amatérského pěstování hlívy je na čerstvě poražených (nejdéle půl roku pokácených), zdravých kmenech listnatých stromů, jako jsou například buky, ořešáky, břízy, jabloně, třešně, jasany, topoly či osiky. Lze ji však také pěstovat třeba ve sklepě na slámě či kukuřičných palicích.
V těchto případech se vyvarujte jakéhokoli. Hlívy lze pěstovat buď intenzivně na substrátu v igelitových pytlích nebo extenzivně na dřevě. V tomto článku se budeme věnovat prvnímu způsobu, kdy máme nad růstem hub větší kontrolu, což nám umožňuje lépe načasovat sklizeň a zajistit si tak produkci hlív po celý rok. Pěstování na slámě Připravte si kvalitní slámu, kterou předem sterilizujete, abyste ji zbavili případných plísní a bakterií, které by mohly později na hlívě parazitovat.
Sterilizace může probíhat způsoby. Vhodné jsou špalky všech druhů listnatých dřevin, nejsou vhodné špalky jehličnanů.
Pěstování hlívy na dřevě Druhým způsobem pěstování hlívy je její pěstování na špalcích dřeva. Při použití této pěstební metody získáte úrodu pouze 1x ročně, ale několik let za sebou. V lese jí však objevíme spíše sporadicky. K pěstování hlívy ústřičné nám postačí.
Dřevo by nemělo být pokácené déle. Výhodou je dlouhodobé plození, dekorativnost hub na zahrádce a téměř bezpracná likvidace pařezů listnatých stromů. Venkovní podmínky také způsobují sníženou kvalitu plodnic.
Ve vašich příspěvcích píšete, že pěstujete hlívu na dřevě , Máte zkušenost s likvidací pařezů tímto způsobem? Chci naočkovat hlívu na živé pařezy po jabloních, můžete mi poradit jestli je to vhodné a vkteré ročním období je.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.