Největší fórum, prostředky proti škůdcům, poradna. Videa, popis škůdce, řešení. Samičky tohoto roztoče kladou vajíčka na listy slivoní, na kterých se tvoří drobné výrůstky. Většinou však napadení tímto roztočem nebývá pro slivoně nebezpečné a není potřeba provádět zvláštní zásah.
Silně napadená místa později žloutnou a nekrotizují.
Mladé listy jsou v důsledku sání retardované a pokroucené. Na posátých místech je drobný, asi mm dlouhý, pohyblivý štíhlý hmyz. Příznaky - Lepkavý povlak na listech a na nábytku pod rostlinami, voskovitý, hnědý, nebo žlutý povlak na rubu listů.
Sáním oslabují rostliny, vylučují lepkavou medovici na níž se může vyvinout čerň. Listy vypadají ušpiněné, začerněné, protože na medovici vylučované mšicemi na povrch listů vyrůstají houby (čerň). Na vaše krásné pokojové rostliny má spadeno celá armáda škůdců.
Ani chemické zbraně v boji s nimi nejsou zakázané, než se ale spolu se škůdci sami vystavíte jejich působení, můžete ohavné roztoče a brouky zkusit zlikvidovat méně agresivními prostředky.
Skvrny později nekrotizují a trhají se. Při napadení květenství nebo hroznů dochází k jejich zasychání. Bobule mohou být napadeny pouze do velikost hrášku, později již choroba nedokáže prorůst pokožkou. Infikované bobule se zbarvují šedozeleně, deformují se a uvnitř je viditelné mycelium. Obávaná je plíseň cibulová, počínající žlutými skvrnami na listech a květních stvolech, později se objeví povlaky plísně.
Napadené listy se povlékají černí, stvoly i listy se lámou a rostliny odumírají. Pozor musíme dát i na okem neviditelné drobné broučky, kteří na našich muškátech dokážou spáchat opravdovou spoušť. Mezi ty nejznámější patří například molice muškátová, která napadá zejména spodní stranu listů. Listy na kterých napáchá škody pak vadnou a později uschnou a opadají.
Jako ochranu použijte chemické postřiky proti mšicím a přelétavému hmyzu. To bílé na těch listech jsou škůdci. Jedná se o nějaký savý hmyz.
Podoručuji ve vaně jemně osprchovat a listy setřít papírovým kapesníkem. Po oschnutí použijte insekticid. Prodává se i ve spreji Perfekt plant insekticid se to jmenuje, výborně účinkuje proti mšicím, merám, molicím.
Postřik za týden zopakujte. Nejznámější škůdci rostlin Mšicovití Mšice (lat. Aphis) Nejčastější výskyt: Na měkkých tkáních rostlin. Na mladých výhonech, listech , stoncích.
Hnědé skvrny mohou být i na stoncích nebo na stopkách plodů a květů. Na plodech jsou skvrny zpočátku zelenohnědé, postupně se rozrůstají a tmavnou. Choroba šíří především za vlhkého počasí a za střídavých teplot (teplé dny a chladné noci). Bakteriální choroby Bakteriální skvrnitost listů (Pseudomonas syringae) příznaky: na plně vyvinutých listech se objeví zřetelné drobné světlezelené až.
Na listech jsou skvrny nejčastěji na jejich okrajích. Na konci – letého vývoje (podle druhu) měří – mm. Více o způsobu jejich života a možnostech likvidace najdete v článku Drátovci škodí nejen bramborám. Na závěr bych rád ještě upozornil na možnost fyziologických změn, které se mohou objevit, i když spíše výjimečně.
Může jít o jevy, jež souvisejí s namrznutím, nedostatkem živin v půdě nebo třeba i popálením listů sluncem. Bez zjevných příčin dojde k náhlé změně barvy květů nebo různé části rostliny začnou náhle usychat. Padlí (Erysiphe oronti a Sphaerotheca fusca) Chorobou druhé poloviny vegetace lze bez nadsázky nazvat padlí, kdy se na listech vytvářejí bělavé moučnaté. Chorob a škůdců, které škodí na okurkách je celá řada.
Proto se zaměříme na ty, které škodí nejčastěji a jak proti nim efektivně postupovat.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.