pátek 10. června 2016

Jitrocel lékařský

I ty, jitroceli, matko rostlin, otevřená k východu, mocná v nitru, přes tebe hrkotají vody, přes tebe jezdí ženy, přes tebe jezdí ženiši, nad tebou odfukují býčkové. Jeho léčivých schopností využívá evropská i čínská medicína po celá staletí. Jitrocel kopinatý má výrazné protizánětlivé a hojivé účinky. Klásek je krátký, před rozkvětem zašpičatělý.


Můžeme se s ním setkat skoro všude na loukách, u lesů, na stráních, v příkopech a na ladem ležící půdě všude na světě. U nás roste více druhů – jitrocel větší, jitrocel prostřední a nejznámější z nich je samozřejmě jitrocel kopinatý.

Přirozenost, moc a účinek. Roste často na polích, v zahrádách, při cestách, v travnatých příkopech. Pro svou velkou rozšířenost nebývá příliš často uměle pěstován. Zemědým lékařský Zeměžluč lékařská (okolíkatá) Zlateň indická - Listopadka indická - Chryzantéma indická Ž Ženšen pravý - Všehoj ženšenový Ženšen pětilistý - Gynostema pětilistá - Ji.


Kořen, květy a semena se využívají méně. Bylinky a jiné poklady naší matičky přírody. Hlavně na neošetřovaných loukách můžeme vidět, že silně bují na úkor hodnotné pícní traviny.


Sběr listů jitrocele provádíme od května do srpna, nejlépe když je rostlina v květu. Sušíme v tenkých vrstvách ve stínu.

Při správném sušení se uchová zelená barva listů. Bršlice kozí noha Boltcovitka ucho Jidášovo Dub letní Heřmánek l. Z listů se připravuje sirup proti kašli nebo se sušené přidávají do směsi průduškových čajů. Podporuje trávení a pomáhá při vředových chorobách žaludku, tlustého střeva a dvanácterníku. Léčivé účinky jitrocele znali už antičtí lékaři, ale i mezi prostým lidem byl. Co všechno umí Jitrocel.


Skromně si roste u cest a na loukách, člověk by o něj ani zrakem nezavadil, jak nenápadně se tváří. Jitrocelovité je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu hluchavkotvaré. Nástup molekulární systematiky v posledních dvou desetiletích učinil doslova převrat ve vymezení a obsahu této čeledi. Bylina má slabou vůni, chutná trpce, hořce až slaně. Vás připravili stručný přehled užití bylin při nejčastějších potížích.


Přírodní zdroje Aukubinu: světlík lékařský jitrocel větší, jitrocel kopinatý černýš rolní a hajní rozrazil lékařský divizna velkokvětá kokrhel menší Aukubin a Pro nákup v tomto internetovém obchodě povolte ve svém prohlížeči JavaScript. V léčitelství slouží zejména list, který se sbírá od května do října. Drnavec lékařský Velmi siln.


Velký zahradní seriál – Zahrada krok za krokem 21. Z bylinek, ze kterých si můžeme připravovat čaje, skvěle zabírá plicník lékařský , česnek, cibule, jitrocel nebo podběl lékařský. Kromě čajů pomáhají také teplé či sádlové obklady krku a plic, které překrýváme fólií, aby teplo mohlo působit déle.


Hledáte léčivé účinky jednotlivých bylinek? Pak právě pro vás jsme připravili na našem internetovém magazínu o bylinkách, s.

V lidovém léčitelství je jitrocel oblíben především jakoprostředek usnadňující odkašlávání při chronických zánětech průdušek,astmatu a dalších chorobách dýchacích cest, někdy i přitrávicích poruchách spojených se zácpou. V přírodě se setkáváme také s jitrocelem větším, který má kulatější listy. Nejúčinnější je však jitrocel kopinatý, jehož tenké úzké listy jako kopí nám pomohou bylinku jednoznačně poznat a odlišit. Léčivá bylinka pro řešení problémů horních cest dýchacích.


Sklízí se před květem, stihne to dvakrát do roka - květen,srpen. Toten lékařský Trávnička obecná Trnka obecná Trnovník bílý Třemdava bílá Třeslice prostřední Třešeň ptačí Třezalka tečkovaná Třtina křovištní Turan ostrý Turanka kanadská Tužebník jilmový Ud.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky