Na podzim omezte zálivku a nechte květináč vysychat. Rostlina vám vytvoří oddenky, které pak opatrně vyjměte a použijte na přípravu dle libosti. Pěstování zázvoru na zahradě.
Zázvor je možné pěstovat i na zahradě. Kolují o něm zvěsti, že se poprvé vyskytl na jihu Číny, a odtud se dostal do Indie, a poté do všech koutů světa. V těchto asijských končinách se používá už po tisíciletí a tento trend je proslulý až do dnešních časů.
Do Čech se zázvor dostal ve 13. Na jaře můžeme oddenek rozdělit, nebo celý očistit a zasadit do nové zeminy a začít opatrně zalévat. Oddenek zakoření, začne rašit, a jakmile pomine nebezpečí mrazů, vysadíme jej opět do zahrady. Pokusíme se proto odpovědět na otázky, jaké nástrahy na vás při její výstavbě mohou čekat a zda se vám tato investice vyplatí. Zahradní stavby - altány, pergoly, přístřešky Málokterá zahrada se obejde bez pergoly, domku na nářadí nebo alespoň malého přístřešku.
Na přelomu zimy a jara najděte a kupte v obchodě pěkný a čerstvý kořen zázvoru. Pokud kořen zázvoru vypadá zaschle je dobré jej přes noc nechat ponořený ve vlažné vodě. Ti, kdo nemají zahradu, mohou zázvor pěstovat na balkoně nebo rovnou jako pokojovku uvnitř.
Rostlina potřebuje měsíců, než je možné ji sklidit – než vám tedy naroste velký kořen. Ovšem i během této doby si můžete uždibovat malé kousky. Kúpte si na prelome zimy a jari čerstvé pakorene zázvoru, na ktorých sú však už vzídené púčiky.
Nezáleží příliš na tom, zda jde o mravence černé, zrzavé, lesní, nebo třeba mrňavé faraony. Kupte si čerstvý, neseschlý oddenek zázvoru, na kterém jsou vidět pupeny. Naplňte květináč směsí substrátu a rašeliny a položte na ni kus oddenku pupeny směrem nahoru. Zasypte směsí substrátu a rašeliny právě tak, aby oddenek nebyl vidět. Květináč dejte na teplé a slunné místo a. Dbejte na to, aby v hlíně nebyly žádné kamínky, protože by zdeformovaly oddenky zázvoru.
Kupte si na přelomu zimy a jara čerstvé oddenky zázvoru, na kterých jsou však už vzešlé pupeny. Zalévání se provádí denně do misky. Nejlepší vodou je voda dešťová, vlažná.
Velice důležitým prvkem je při pěstování zázvoru také přihnojování (to je na podzim dobré omezit). Bazalka potřebuje chráněné a slunné stanoviště s dobře propustnou půdou bohatou na živiny. Vhodný je i svah, kde vláha rychleji mizí. Bazalku vyséváme v polovině dubna do pěstebních misek nebo do skleníku při teplotě okolo ºC. Semena sejeme na povrch půdy a jemně přitlačíme.
Výsadbu révy vinné na zahradě můžete provádět na jaře či na podzim.
Jarní výsadba se provádí od poloviny dubna do 15. Podzimní výsadbu provádíme před prvními mrazy. Na naše políčka se hlízy brambor dostaly z Braniborska ve druhé polovině 18.
Od té doby se objevuje v jídelníčku Čechů stále častěji, díky vzrůstající konzumní křivce se Česká republika zařadila ke státům s jejich nejvyšší spotřebou – až kg brambor a produktů z nich vyrobených ročně na osobu. Při výsadbě můžeme do zeminy přidat například kompost nebo uleželý chlévský hnůj. Později je pak každý rok přihnojujeme. Používa sa na dochutenie sladkých, ale i slaných jedál.
Pridávame ho do kompótov, koláčov, cukroviniek- typických zázvorníkov a marinád. Pro úspěšné pěstování rostlin na zahradě je nutné znát typ půdy. Půda je základním předpokladem úspěšného pěstování rostlin.
Rozdílné půdní vlastnosti má pozemek při okraji lesa, na břehu řeky, v blízkosti velkoměsta, v horách, na poli či louce. K sazenicím vysazeným na podzim přihrneme kopeček země, který na jaře rozhrneme a výhony zkrátíme na – pupeny, aby se vytvořily silné výhony. Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.