čtvrtek 1. února 2018

Kdy sklízet podzimní česnek

Při správné sklizni a vhodném skladování můžete některé odrůdy skladovat až téměř do další sklizně. Poradíme vám nejen, kdy a jak česnek sklízet, ale také jak ho správně sušit a skladovat. Velmi důležité je stvol s potenciálním květem ponechat u jedné z rostlin. Právě on totiž bude indikátorem zralosti česneku. Správná sklizeň česneku – kdy sklízet paličák?


Poprvé pěstuji váš jarní česnek Benátčan.

Uvedený termín sklizně - začátek srpna - platí pro na jaře sázený česnek ? Sázela jsem ho letos na jaře. Dokud úplně nezamrzne, stále ještě můžeme do půdy na zahrádkách vysazovat česnek , který budeme sklízet v příštím roce. A podzimní výsadba „na poslední.


Bez česneku se dnes česká kuchyně neobejde, nepoužívá se sice vždy, ale často. Podzimní odrůdy budete sklízet pravděpodobně v červnu, jarní máte možná sklizeny, nebo se ně právě chystáte. Sázíte-li česnek paličák, pak je vhodná doba ve chvíli, kdy mu zbývá posledních dužnatých listů, které mohou mít i nažloutlou barvu. Je to u něj velmi podobné jako u cibule.


To, že je česnek zralý, poznáte podle nati.

Musí být téměř suchá, maximálně zbývá 4–zelených listů uprostřed. Nejvhodnější je tedy sklízet listy dříve, než začne česnek kvést. Jako zajímavé zpestření je však možné v kuchyni využít i květ či cibulku tohoto zajímavého druhu česneku. Paličáky sklízejte v době, když jim zbývá pět dužnatých listů - mohou být i žluté, květní stvoly se začínají narovnávat. Jak a kdy sklízet česnek ? Nepaličáky sklízejte, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi.


Sklízejte česnek včas, přezrálý česnek se odděluje a rozpadá na stroužky. Pokud jste jej zasadili a chystáte se sklízet , poradíme vám osvědčené postupy, aby vydržel co nejdéle. Kdy a jak sázet česnek – moření Předtím, než se vrhnete na samotné sázení jednotlivých stroužků česneku, je potřeba ho ošetřit proti možným škůdcům a chorobám. Ty mohou pak celou úrodu zničit.


Paličáky začínáme sklízet v době, kdy jim zbývá posledních pět dužnatých listů (mohou být i nažloutlé) a květní stvoly se začnou narovnávat. Podle mě je sklizeň každý rok individuální a záleží na počasí, času výsadby atd. Podzimní česnek se ale stejně většinou sklízí od začátku do konce července. Autor: Archiv ireceptar. V neposlední řadě může také výsledný zdravotní stav a skladovatelnost česneku ovlivnit termín sklizně.


Při pozdní sklizni se již rozpadají hlávky, které jsou znečištěny zeminou, což v podstatě vylučuje skladování. Běžné je sklízet paličáky v době, kdy se napřímí květní stvoly s pacibulkami. Podzimní druhy česneku je nejvhodnější zasadit těsně před tím, než půda zamrzne, proto se vyplatí pravidelně sledovat teplotu a vyčkávat na poslední moment, aby sazba byla úspěšná.


Vzhledem k posledním rokům, kdy zima bývá mírnější nebo přichází déle, se může stát, že česnek zasadíte až v prosinci.

To ale vůbec nevadí, nejdůležitější je zasadit ho správně. Vždy ho však sklízíme za suchého počasí. Hlavní sezóna sklizně je v létě.


Zpravidla se sklízí – týdnů po výsadbě. Záleží, jakou odrůdu pěstujeme. Kdy se pustit do sklizně vám prozradí nať. Když na záhoně lehne tak s poloviny, vyhrňte si rukávy.


Vyzbrojte se vidlemi a opatrně cibule vyrýpněte. Nechte je rozložené po záhoně, aby proschly a zabarvila se slupka. Pak udělejte probírku a poškozené cibule si vezměte k okamžité spotřebě.


Sklizeň závisí na konkrétních podmínkách v daném roce. Předčasná sklizeň znamená problémy při sušení plodin, zatímco při pozdní sklizni se cibule v zemi začnou rozevírat, což přináší komplikace při jejich prodeji. Pravý český česnek dokáže divy nejen v kuchyni, ale pomáhá také při nachlazení.


Jakmile česnek sklidíte, je vhodné ho uskladnit na suché a větrané místo, kde může doschnout. Listy na česneku můžete nechat a dočistit ho až později. Závěrečné čištění by mělo vypadat tak, že odříznete česnek asi centimetrů odshora, necháte tam tedy kousek stonky, odříznete kořeny a celou hlavičku česneku očistíte od zbytků hlíny.


Proto mi připadá přehnaná i myšlenka, o níž se zmiňujete – že by se neměl krájet nerezovými noži.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky