středa 14. října 2015

Jak zavlažovat trávník

Pokud trávě vytvoříte optimální podmínky pro zdravý růst, bude odolná i proti chorobám či škůdcům a nevpustí mezi sebe ani plevel. Irriga pro vás přichystala zajímavé informace jak správně zavlažovat trávník. Nemluvě o tom, že trávník je skutečným zeleným kobercem, který láká v teplých.


Musíte se však spolehnout na svůj odhad délky zavlažování. Krásný zdravý trávník je vizitkou vaší zahrady. Při vší péči o trávník - správná výživa, pravidelné sečení, vertikutace a další - nesmíme zapomenout na další velmi důležitou složku pro okrasný trávník.

Toho docílíme pravidelnou péčí, zejména zálivkou a sečením. Výrobce by měl u produktu uvádět tabulku průtokovosti , ze které snadno odvodíte, jak dlouho nechat kropič zapnutý. Vlastníte-li dům či chalupu, jistě víte, jak je důležité pečovat o trávník.


Nesmí se nechat příliš vyrůst, jinak v něm. Nejvíce vody při zalévání vyžaduje čerstvě založený trávník. Když právě klíčí, měli byste zalévat 5x denně. Jakmile vyroste, postupně ubírejte. Po prvním sečení už stačí zavlažovat jenom.


Zavlažovat začneme, jakmile vidíme první příznaky vadnutí.

Barva trávníku se při prvních nedostatcích vody mění z jasně zelené na tmavě zelenou. Pokud trávník příliš zavadne a oslabí se, nežádoucí plevel a mech mají větší šanci na rozšíření. Nejlepší čas na zavlažování je tehdy, pokud je chladno a jsou menší ztráty odpařováním, tj. Všechny jsou spojeny s nedostatečnou či chybnou. Kornatka, fusariosa, stres ze sucha, to je jen částečný výčet chorob, které teď napadají naše trávníky.


Reprezentativní trávník potřebuje ve střední Evropě – litrů vody za týden na metr čtvereční. Zavlažování trávníku - jak zavlažovat K závlaze se dnes využívají především rotační a jiné postřikovače. Je možné do trávníků zabudovat také. Informace o zavlažovacích systémech na zahradu - Rady a tipy pro Vaše bydlení, zahradu, stavbu a rekonstrukci. Na mnohých místech u nás však spadne jen polovina.


Zavlažování tedy regulujeme podle toho, v jaké nadmořské výšce a oblasti trávník pěstujeme. Jiné budou podmínky ve vlhkém Pošumaví a jiné v suché oblasti na Znojemsku, kde je srážek nejméně. Jak zavlažovat trávník ? Letní parna jim ale někdy v jejich snažení příliš nepomáhají.


Nejčastější úpravou pozemku bývá založení trávníku, což sebou nese určitá pravidla, která je nutné dodržovat, chceme-li dosáhnout těch nejlepších výsledků. Automatická závlaha trávníků je možná několika způsoby, které mají odlišné požadavky na četnost a vydatnost zálivky. Kdy má trávník hustý porost. Pravidelně sekat, zavlažovat , ničit plevel, hnojit.


Zahrádkáři mají s trávníkem řeholi, která skončí až na podzim.

Pozor, pokud přestanete zavlažovat ve špatnou dobu, může se stát, že semínka vyklíčí, ale následně zaschnou. A vy máte jen hnědou plochu s plevelem. To zahrnuje i přirozené srážky. Zjistěte, jak přesně připravit půdu pro nový trávník nebo jak upravit půdu ve stávajícím trávníku. Poslední vrstvu dolaďte na finální terén, případně na –cm.


Finální modelace trávníku musí vždy odpovídat schopnostem sekačky, kterou budete trávník sekat. Platí, že čím kvalitnější trávník , tím jsou zapotřebí větší a méně časté závlahové dávky (- 15mm dvakrát týdně). Naopak nově založený trávník je dobré kropit i několikrát denně tak, aby byla zajištěna stálá dostatečná vlhkost.


Mnozí lidé se stále mylně domnívají, že jediné co trávník potřebuje, je párkrát do měsíce ho posekat. Takto udržovaný travní porost ale brzy začne chřadnout a mohou se v něm začít vyskytovat nežádoucí druhy různých plevelů, které v nejhorších případech mohou trávu zadusit. Pojďte se proto podívat, jak o zelený koberec správně pečovat, aby byl pýchou vaší zahrady. Podívejte se na video, kde najdete kompletní postup, jak na to. Než se pustíte do obnovy trávníku, celou plochu vyčistěte od listí, případně spadaných plodů, pokud je to pod stromy.


Pak je dobré trávník nakrátko posekat. Počítejte ale s tím, že takový trávník bude v budoucnu časově náročný na údržbu: Musíte ho často sekat, hnojit a dobře zalévat.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky