pondělí 18. června 2018

Šišák bajkalský pěstování

Semena šišáku je třeba zasít koncem března do truhlíků na světlém a nepříliš chladném místě. Na zahradu jej přesaďte v květnu s příchodem teplejšího počasí. Většina druhů jsou roční nebo víceleté rostlinky, které mají od do 1centimentrů. Popis: Šišák má modrou až růžovou barvu.


Přestože nemá známé vedlejší účinky, musíme po maximálně šesti týdnech užívání udělat dvoutýdenní přestávku před případnou další léčbou šišákem.

Má mohutný hnědý kořen, který je po rozříznutí žlutý. Scutellaria baicalensis. Použití: Šišák bajkalský se pěstuje především pro své léčivé účinky, ale uplatní se i jako okrasná trvalka.


Používá se jako sedativní prostředek, snižuje teplotu, detoxikuje organizmus, tlumí záněty, průjem, zvracení, snižuje bolesti kloubů a obsah cholesterolu v krvi. Sbírá se kořen, listy i lodyhy. V čínské medicíně je šišák bajkalský tradičně využíván k očistě organismu a posílení imunity, ochraňuje a regeneruje játra a ledviny.


Své využití najde Šišák hlavně v kuchyni. Jedná se o mrazuvzdornou léčivku, která je vhodná k pěstování i ve vyšších polohách.

Lístky šišáku se připravují stejně jako špenát. Rostlina dorůstá maximálně do výšky kolem cm. Využití: šišák bajkalský je dobře známou léčivku, která je používána především v čínské tradiční medicíně, zejména proti zánětům, horečnatým stavům a při snižování vysokého krevního tlaku. V našich klimatických podmínkách tuto rostlinu dokážete pěstovat bez větších starostí, dokáže dobře přezimovat.


Není třeba žádné speciální organické hnojení. Jako okrasnou trvalku ji mnoho lidí pěstuje v zahradě ve skalkách na slunném stanovišti. Na zdraví prospěšný odvar se sbírá kořen – doporučujeme z tříleté až čtyřleté rostliny, během podzimu nebo na jaře. Není citlivá na sucho nebo přelití.


Pěstování na přímém slunci nebo v polostínu. Lihový extrakt (až g drogy na litr 40procentního lihu) se užívá 4krát denně polévkovou lžíci po dobu šesti týdnů. Sazenice navrhujeme pravidelně zalévat. Okvětní lístky se objevují od června do srpna.


Prospěje vašemu zdraví a ještě vás potěší na zahradě. Dorůstá do výšky — cm. To je ideální kombinace, kvůli které se vyplatí tuhle rostlinu blíž poznat. Vyskytuje se po celém světě, nejvíce je však rozšířen v mírném pásmu.


Listy rostliny bývají zpracovávány podobně jako špenát.

Botanický popis a pěstování : Šišák bajkalský je vytrvalá rostlina s vřetenovitým, masitým kořenem, na povrchu hnědým a uvnitř žlutým. Stonek je vzpřímený, polopoléhavý, rozvětvený, řídce a krátce chlupatý. Přesto je však třeba nepřehánět to s dávkováním a užití by se pro měly pro jistotu vyvarovat děti a těhotné ženy. Působí také jako sedativum při funkčních poruchách nervové soustavy, při nespavosti. Tradiční čínská medicína si cení šišáku bajkalského jako.


Zabajkalí a Dálného východu. Vyhledává suchá a kamenitá stanoviště. V našich podmínkách ho bez problémů pěstujeme jako okrasnou trvalku, která dobře přezimuje.


V současné době se pěstuje v Číně, Japonsku, Mongolsku a Rusku.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky