Pro sázení se vám vyplatí sáhnout po zralém plodu. Ten se vám bude hodit na další pěstování a sázení. Zkoumat můžete pohmatem.
Ideální je, aby byl plod mírně měkký a také pružný. Takový využijte dále k pěstování. Pěstování avokáda z pecky milují všichni, děti i dospělí.
Je to skvělá příležitost, jak sledovat veškeré vývojové fáze rostliny. K vypěstování půvabné rostliny avokáda budete potřebovat plod avokáda (Persea americana), zavařovací sklenici s vodou, keramický květináč, zahradnický substrát pro výsev, šídlo, ostrý nůž a špejle. Kmen avokáda, který roste z pecky obzvlášť rychle a rodí vynikající plody je avokádo s černou slupkou ze Sabinas-Hidalgo, Tamaulipas v Mexiku.
Jeho slupka je hladká, velmi tenká a může se jíst s ovocem. Slupka má vysokou výživovou hodnotu. Pokus o vypěstování avokáda začíná logicky v obchodě. Vybrat správně zralý plod se nedá pouhým okem – může mít různou barvu od žlutavě zelené přes hnědofialovou až po skoro černou s purpurovým nádechem. Pomozte si pohmateZralý plod je mírně měkký a pružný.
Sladké čekání a slavnostní sázení pecky z avokáda. Po několika týdnech silný klíček dokáže prorazit pecku a dno sklenice se začne plnit kořínky. Každá pecka avokáda si dává jinak na čas, a tak se nedá přesně říci, kdy se objeví první kořínky, které pak už vesele rostou a plní sklenici. Rostlina vám dokonce jednou možná sama vytvoří i plod. Je třeba ale trochu trpělivosti, protože si velké semeno s klíčením dává na čas.
Podívejte se na naše rady a osvědčené triky. Krásná rostlina vám bude dělat radost a jednou možná sama vytvoří plod. Plod avokáda je třeba podélně rozkrojit a jednu polovinu pak opět rozkrojit.
Pecka se tak díky tomuto zákroku dá bez větších potíží vyjmout ven směrem z plodu. Pozor byste měli dát na očištění pecky od jakékoli dužniny. Jestliže tam zůstanou, dochází k tomu, že pecka začne pomalu zahnívat.
Proces klíčení je díky tomu narušen. Po obvodu pecky udělejte za. Budou nám při tom asistovat a navíc sledovat všechny vývojové fáze rostliny.
Je to taková názorná pěstitelská pomůcka. Avokádo z pecky se dá vypěstovat poměrně snadno a rychle. Na sázení použijeme jako substrát zahradní zem s rašelinou a pískem. Pecku zasadíme tak, aby nám vršek pecky vyčníval nad zemí. Optimální teplota pro pěstování avokáda je cca stupňů v létě a okolo stupňů v zimě.
Ruku na srdce, odložili jste někdy pecku z avokáda i na něco jiného, než pro děti na hraní, či na neúspěšné sázení v kelímku od jogurtu? Po tomto článku již zřejmě tuto chybu neuděláte. Když se dozvíte, co všechno pecka z avokáda dokáže a jaké má vlastnosti, už nikdy ji nevyhodíte do koše. Dnes jsme si krátily chvíle tím, že jsme zasadily avokádo z pecky.
Zvládly jsme to s přehledem a teď nás čeká pozorování, jestli se ujme a následné. Semeno můžete špičkou nahoru vložit do vlhkého substrátu a nechat jej z jedné třetiny až poloviny vyčnívat. Pokud je pecka kulatá, spodek semene poznáte podle světlé skvrny. Substrát vám nesmí po celou dobu klíčení nikdy vyschnout.
Udržujte jej proto vlhký. Nakličování pecky avokáda lze i hydroponickým způsobem. Semeno z avokáda vsaďte do propustného substrátu, který udržujte stále vlhký. Mladé rostliny udržujte ve stejném substrátu jako semena.
Nenechte je tedy nikdy přeschnout a ani je nepřelévejte. Avokádo je zdravé a prospěšné pro lidi, jinak to s ním ale mají zvířata. Obsahuje totiž toxin jménem persin, který lidem neublíží, ale papoušci nebo kanárci po jeho požití mohou uhynout.
Na co si dát pozor při sázení Uhlaďte povrch půdy a jemně ji udusejte. Pak je třeba vyhloubit avokádu úzký otvor, dostatečně hluboký na kořeny a pecku avokáda bez špejlí zasaďte. Pokud budete o svou pecku pěkně pečovat, za až týdnů její špičatá část praskne a ven se bude drát stonek, na kterém začnou růst první lístky.
V závislosti na původu je tedy možno narazit na různé druhy avokáda. Ty zelená jsou protáhlá a celkově větší, černá až fialová avokáda rozhodně nejsou zkažená, jde pouze o jiný druh, což však neznamená, že je třeba s konzumací otálet, jejich zralost je totiž ideální.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.