pátek 16. října 2015

Řepík lékařský pěstování

Popis a způsob pěstování řepíku. Agrimonia eupatoria, s lidovým názvem také Řepíšek či konopěc je vytrvalá léčivá rostlina, dosahující výšky až cm. Potkáme se s ní na slunečných prostranstvích ve vápencové půdě. Vytváří žluté květy od června až do srpna.


Má protizánětlivé účinky.

Jeho drobné žluté květy poskládané do štíhlých květenství budou zdobit zahradu po celé léto. Rostlina je známá díky svým protizánětlivým účinkům. Sušená nať Řepíku lékařského bývá používána do čajových směsí napomáhajících při žlučníkových obtížích. Obsahuje především látky tříslovinné, hořčinu a něco málo etherického oleje. Má slabě aromatickou vůni, chutná nahořkle a součastně v ústech stahuje.


Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně (zánět mandlí) , onemocnění krku, skorbutu (kurděje) a zápalech sliznice dutiny ústní. Už v historii byl znám jako královská bylina, která zachránila život jednomu pontskému králi.

Stále je významnou léčivkou. Bylinka, kterou byste měli mít doma takzvaně pro každý přípa to je řepík lékařský. Jedná se o osvědčenou trvalku rostoucí po celé Evropě, a tak. Jeho rozvětvená lodyha dorůstá do výšky až jednoho metru a po celé délce je pokrytá drobnými chloupky.


Na ní jsou kopinaté, bezřapíkaté listy, s hrubě pilovitými okraji. Z oddenku vyrůstá také růžice jednoduše zpeřených přízemních listů, podlouhle vejčitých a pilovitých. Klas rozkvétá postupně od června do září, poté vytváří lepkavá semena, která se ráda zachycují na oblečení a obtížně se odstraňují. Ač se na přijímací zkoušky Váš potomek dobře připravil, může se stát, že u nich nakonec bohužel neuspěje. Skvělou zprávou je, že v dnešní době.


Oblasti sběru, pěstování : Řepík lékařský je vázán na přírodní stanoviště ve světlých lesích, na pastvinách, v křovinách a na pasekách po celé Evropě a zasahuje i do severní Afriky a Střední Asie. Pěstování řepíku lékařského na zahradě Řepík lékařský můžeme vysadit na trvalkový záhon. Na pěstování je nenáročný.


Lodyhu má přímou, většinou nevětvenou, drsně chlupatou a listnatou pouze ve spodní části. Přidává se i do relaxačních koupelí. Snáší i polostín a je odolný proti suchu.

Používá se vnitřně i zevně ve formě odvarů či mastí. Moderní léčitelé řepík předepisují na poruchy ledvin, jater, močového měchýře, a syndrom podrážděných střev. Pomáhá při žlučníkových obtížích, má protizánětlivé a vysušující účinky. Vůči stanovišti je dost vybíravý, a proto není snadné jeho přesazování a umělé pěstování. Kunhuty, řepíček, konopěnec, starček, starčec, stonček a úrtobník.


Sklízí se pouze kvetoucí nat, která má protizánětlivé účinky. Tento pin objevil(a) Zuzana Trambová. Objevujte (a ukládejte) své vlastní piny na Pinterestu.


Evropy, ale také v Asii či Mexiku. V dnešní době už o řepíku tak často neslýcháme, co že je škoda, protože dokáže opravdu pomoci při mnoha zdravotních problémech. Sazenice doporučujeme pravidelně zavlažovat.


Dorůstá do výšky — 1cm. Skvěle působí odvar na opochlé oči, ať zanícené nebo po alergii. Listy mají zelenou barvu. U nás roste roztroušeně až hojně.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky