Záleží na odrůdě a průběhu vegetace (dozrává za – týdnů po výsadbě). K nejranějším odrůdám patří Bjetin a Anton, nejdéle zraje Benátčan. Z menších ploch můžeme česnek sklízet snadno vytahováním rostlin, případně s pomocí vidlí nebo rýče. Obvykle se česnek sklízí v létě, od konce června do poloviny srpna.
V závislosti na odrůdě a průběhu vegetace se prvních stroužků dočkáte za – týdnů po výsadbě. Zapletené copy jsou velmi dekorativní a můžete je použít i jako vhodný dárek. Po sklizni je zapotřebí česnek kvalitně usušit, Palice i se stvolem svážeme a necháme kvalitně proschnout třeba v kůlně anebo na jiném suchém místě. Používá se v mnoha receptech a někdy též pro léčebné účely.
Paličák můžete sklidit až poté, co zežloutne listí a nať se naopak napřímí. Samotné pěstování česneku není nikterak složité, zvládne jej i úplný zahradnický začátečník. Pouze je potřeba dbát zvýše.
Jak sázet ozimý česnek ? Navíc v zimních měsících obvykle není k dostání v takové kvalitě, jako v létě. Poradíme vám, co dělat, aby vám česnek vydržel až několik měsíců. Nejlepší je, uschovat si nebo uskladnit si kvalitní česnek právě na tyto časy. Poradíme, jak uskladnit česnek na zimu, aby v kuchyni byl po ruce pokaždé, když je potřeba. Věřím, že pěstování zeleniny posiluje tělo i ducha a otevírá naše srdce.
Skrze půdu a práci na čerstvém vzduchu se stáváme lepšími lidmi. Pokud nevíte, kdy sklízet česnek paličák, jste na správném místě. Pokusíme se vám poradit a přiblížit všechno poněkud více. Velmi důležitou roli hraje především maximální péče o rostliny a také zastřihávání česneku. Na vše se podíváme podrobně a zastřihávání si ukážeme i na podrobném videu, které jsme pro vás natočili.
Je důležité vědět, kdy česnek sklidit , protože se vám v zemi začne rozpadat a hůř se vám bude sklízet. Přiděláte si práci a zkrátíte jeho životnost. Kdo pěstuje česnek , případně si ho pořizuje od soukromých pěstitelů ve větším množství najednou, chce si ho také uskladnit.
Pokud jste jej zasadili a chystáte se sklízet, poradíme vám. Kvůli jiné práci jsem na sklizeň skoro zapomněl, čekal jsem ji až asi za týden, ale i tak se mi podařilo většinu podzimního česneku sklidit včas a docela rychle, během minulého týdne (. – 1.)…. A nemusíme se spoléhat jen na cibule samotné. Kdo pěstuje česnek, případně si ho pořizuje od soukromých pěstitelů ve větším množství najednou, chce si ho také uskladnit.
Uchování česneku má svá specifika. A pokud chcete, aby česnek vydržel celou zimu a také během jara, je nutné pořídit více odrůd a věnovat jeho skladování určitou pozornost. Fígle, jak rychle a snadno oloupat česnek Šup s ním do pytle Dobře sklizený a usušený česnek vydrží až do příští úrody, aniž by ztratil chuť, vůni, prostě sílu. Jakmile česnek sklidíte, je vhodné ho uskladnit na suché a větrané místo, kde může doschnout.
Listy na česneku můžete nechat a dočistit ho až později. Závěrečné čištění by mělo vypadat tak, že odříznete česnek asi centimetrů odshora, necháte tam tedy kousek stonky, odříznete kořeny a celou hlavičku česneku očistíte od zbytků hlíny. Babské rady doporučují česnek v mnoha podobách.
Ať už česnek používáte pro posílení imunity, ochranu před upíry nebo klasicky do jídel, je důležité mít česnek dobře uskladněný. Dvě odrůdy Lukan a Vekan začali dozrávat dříve a kvůli suchu, které tu bylo už nerostli, takže ty šli ven nejdřív. Odrůdy Japo II a Benátčan byly ještě stále zelené, ale ale česnek už většinou nestál, ale ležel na zemi.
A především, v našich podmínkách takto vypěstovaný česnek, má skvělou nezaměnitelnou chuť a léčivé účinky. Jako základ dobře poslouží i česnek paličák s dlouhou natí a pevným stvolem. Další česneky pak můžeme navazovat za pomoci slabšího provázku či drátku.
Radujte se co nejdéle z ne zrovna levného nákupu českého česneku. Poslechněte si na videu pár ra jak na jeho skladování, aby neplesnivěl a nevyčpěl.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.