Na rostlinách se objevují žlutozelené, žluté až bělavé listy a odbarvení se může šířit po celém záhonu. Rzivost růží Jedná se o houbovou nemoc. Po vyrašení se na listech objevují oranžová ložiska výtrusů.
V létě se na listech tvoří drobné, žluté kupky výtrusů. Na podzim se tvoří černé kupky zimních výtrusů.
Brzy na jaře je nutné odstranit napadené části. Poškození listů pilatkou drobnou bývá často velmi malé, ale jakmile se objeví pilatka listová, je zle a musíte zasáhnout insekticidem. Právě druhá ze zmíněných druhů požírá jak listy, tak mladé výhony a květy.
S pěstováním růží je spojeno mnoho mýtů a omylů, které mohou ve svém důsledku vést k nezdaru a rezignaci na tuto krásnou zálibu. Poškozeny jsou především odrůdy s měkčími listy a první vyrašené listy. K ošetření proti všem zmiňovaným škůdcům můžeme použít přípravek Sumithion super, a to vždy brzy na jaře při rašení prvních listů.
Nebezpečné je také přemokření půdy, které způsobuje žloutnutí listů od řapíku a často i zahnívání kořenů, při častých srážkách či rosení mohou vznikat tzv.
Pilatky mají pouze jednu generaci ročně. Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas. V průběhu léta se na vrchní straně listů někdy objevují drobnější žluté skvrny a na spodní straně listů se v místě těchto skvrn tvoří polštářky (kupky), které jsou nejprve žluté a na podzim zčernají. Některé citroníky trpí žloutnutím listů.
Tato fyziologická choroba, označovaná jako chloróza nebo žloutenka , se vyskytuje zejména tehdy, když zemina, do které byly rostliny vsazeny, obsahuje nadbytek vápníku. Hledat v článcích: žloutnutí listů růží. Hořká sůl doplňuje hořčík. Kroucení listů u citrusů Kroucení listů u citrusů je způsobeno nevhodnou zálivkou a nedostatkem živin. Deformace a žloutnutí listů hrušní způsobuje mšice svízelová.
U růží se toto onemocnění objevuje častěji ve druhé polovině vegetace, napomáhá mu zvýšená vlhkost. Způsoby obrany: Odstranění a spalování napadených listů a výhonků. Postřikování fundazolem, topsinem, omezení zálivky a přerušení rosení do doby uzdravení.
Pokud lze ze souboru možných příčin vyloučit sucho, přemokření i nízké teploty, pak jsou na místě půdní rozbory případně doplněné i analýzou listů. Podle výsledků je pak třeba rostliny přihnojit. Většina růží v našich školkách je očkována na podnoži R.
K tomu musíme přihlížet při posuzování vodních poměrů. Vysoká hladina podzemní vody působí žloutnutí listů a podporuje černou skvrnitost. V takových případech je nutné odvodnění pozemku. Růže vítají občasné zavodnění, zvláště v období sucha, ale vysoký stav podzemní vody nesnášejí.
Přípustná hloubka hladiny podzemní vody je 1cm. Především na horní straně listů vznikají hnědočerné, černofialové až černé skvrny, různě velké a různého tvaru. Tvar i barva skvrn jsou často závislé na odrůdě růží. Velmi často mají skvrny jemně paprsčitý okraj. Počet a velikost skvrn se zvětšuje a skvrny často splývají.
Na povrchu skvrn na vrchní straně listů je možné pozorovat velmi drobné. Sviluška má velmi rada okurky. Sosá listky a ty usychají.
Dá se lehce zjistit, poněvadž napadený listek je olemován pavučinkou, pak žloutne a opadá.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.