Hosta nebo také bohyška či funkia je nenáročná a dlouhověká rostlina. Na výběr je z velkého množství odrůd. Daří se jí i ve stinných koutech zahrad. Je to škoda, protože jejich pěstování není nijak náročné.
FOTOGRAFIÍ zobrazit galerii. Hosta (Bohyška): popis, kultivary, návody na pěstování a množení a prodej.
Existuje na druhů této rostliny a mnohdy je velice náročné mezi sebou jednotlivé druhy odlišit. Rozdělují se však do třech základních skupin. Hosta je rostlina skrývající se pod českým názvem bohyška nebo funkie. Jedná se o trvalku, která je okrasná nejen listem, ale i krásně kvete, a to fialově, modrofialově nebo bíle.
Spolehlivě vám zdárně poroste na jenom stanovišti mnohem déle než deset let. Za tu dobu nevyžaduje žádnou zvláštní péči, prostě si roste, kvete a stárne tam, kde ji vysadíte. Hosta, bohyška, funkie – všechna jména patří jednomu rodu rostlin.
Pochází z východní Asie, zejména pak z Japonska, Číny a Koreje.
Jeho přirozenými lokalitami jsou vlhčí lesy, háje a louky. Hosta sieboldiana je nenáročná trvalka s velkými a dekorativními listy. Listy jsou velké, srdcovitého tvaru s výraznou texturou, vyrůstají v husté růžici.
Květy vykvétají na vysokých, silných, bezlistých stoncích a mají bílo-růžovou barvu. Bohyška není náročná na pěstování , má ráda polostín nebo stín. Nejlépe roste v živné, humózní, lehce propustné a. Během vegetace je třeba kontrola listů před plži a slimáky. Květenství je zelené a objevuje se od května do července.
Velmi zajímavý kultivar, který ozvláštní Váš záhon. Lakeside Spruce Goose - hosta se zajímavým tvarem listů. Tmavě zelené uprostře silný nepravidelný žlutý okraj, který časem bledne.
Pevná konzistence, neobvyklý habitus, vel. Květ jsou bílé, světle fialové až lila a nachové. Pěstování a péče o vzácné druhy může býttrochu komplikovanější.
Odrůda kopinatky má například pozdní květy - od poloviny srpna do první poloviny září. Fialové pupeny a bohatě zelené listy budou dobré v podmínkách mírného odstínu, dobrého hnojení a pravidelného zalévání. Hostitel nafoukl, naopak, nevyžaduje žádnou údržbu a je ideální pro milovníky časných odrůd samoosazování.
Hosta fortunei - bohyška Bohatý rod s desítkami kultivarů se pěstuje zejména pro mohutné dekorativní listy , zbarvené od bohaté škály zelené po nejrůznější způsoby bílého či žlutavého panašování. Jejich listy projasňují stinné kouty širokou škálou zelených tónů, od té nejtemnější „brčálové“ až po světlou žlutozelenou. Na rozdíl od některých jiných rostlin v zahradě (např. rododendronů, azalek, oleandrů, hortenzií, fuchsií, vřesů a dalších) jejich pěstování nevyžaduje žádné speciální substráty či manipulaci. Bohyšky patří k bezproblémovým druhům trvalek. Hosta je nazývána královnou stinné zahrady, dekorativní je především tmavě zelenými listy s nepravidelnou krémovou kresbou.
Na podzim listy odumírají, na jaře pak obráží od kořene. Do Velikonoc zbývá deset dní, je tedy nejvyšší čas pustit se do pěstování osení. Ozdobená miska se svěží zelenou travičkou totiž k svátkům jara rozhodně patří. Na stole nebo parapetu vytvoří vkusnou dekoraci.
Poradíme vám, co a jak vysít, aby vám osení vzešlo včas.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.