Sicher durch den Winter. Vyžaduje podobnou péči jako jeho rodiče, tedy angrešt a černý rybíz. Rozdíl je v tom, že josta je mnohem odolnější a přizpůsobivější.
Po rybízu podědila beztrnné větve a tmavou barvu plodů, po angreštu větší bobule a lepší schopnost zakořeňovat ze spodních větví ležících na zemi (je-li pěstována jako keř). Vzhledově se josta podobá černému rybízu – je beztrnná, s rozložitými, prutovitými větvemi a laločnatými, leskle zelenými listy.
Růst keře je bujný, nové výhony dorostou za rok i přes metr. Největší přírůstky mají mladé. Dvě hlavní možnosti pěstování A jelikož se jedná o unikátního křížence, nabídne hned dvě možnosti pěstování , a to jak ve formě keře, tak i ve formě stromu.
Záleží tak na každém, jakou formu zvolí, ale obě dvě jsou víceméně stejné. První pokusy s jejich křížením se datují do 30. Nesou v sobě rovněž velké množství vitaminu C, bioflavonoidů a antioxidantů jako černý rybíz.
Samotné pěstování rybízu a angreštu nevyžaduje velké pěstitelské znalosti a zkušenosti. Rostliny se vysazují s rozestupy -metry, černý rybíz až metru či je můžete pěstovat vedle sebe jako ovocnou stěnu.
Možné je pěstovat i stromkové varianty, které ovšem v případě rybízu rychleji stárnou a plodí méně ovoce. Naopak zvolit tento tvar se vyplatí u. Sklizeň je velmi velká (10kg z keře - doslova). Protože je částečně cizosprašná, doporučuje se vysazovat alespoň dva keře blízko sebe. Její květy jsou drobné, červenavé a přitahují včely a čmeláky, takže snadno dochází k opylování.
Toto drobné ovoce nemá žádné zvláštní nároky na pěstování a plodí prakticky ve všech polohách. Pokud zakoupíme prostokořenné rostliny, tak jejich. JOSTA je kříženec angreštu a černého rybízu. Je opadavá a netrnitá, její listy jsou podobné listům rybízu. Plodem jsou tmavé bobule sladké chuti.
Se svým vysokým obsahem vitamínu C jsou výborné nejen k přímému konzumu, ale také ke kuchyňskému zpracování. Vytváří velké a husté keře, které je třeba pravidelně prosvětlovat. U keřů necháváme nejlépe pět až šest základních větví, přičemž cyklus obnovy keře je většinou tříletý (u rybízů bývá i delší).
Pro pěstování nevybíráme ty nejmohutnější výhony. Volíme raději ty středně silné, většinou totiž nejvíce plodí právě ony. Z jednoho keře josty se dají sklidit až kilo plodů.
Josta se řeže obdobně jako černý rybíz. Sázíme do propustné neutrální půdy nejlépe s co možná nejvyšším obsahem živin. Máte-li rádi angrešt a černý rybíz, můžete mít obě plodiny v jedné. Křížením angreštu a černého rybízu byla totiž. Nutný je pouze prosvětlovací řez a sestříhávání převislých konců větví.
Pokud vám josta polehává, je dobré ji vyvázat na drátěnou konstrukci. Jedna z nejžádanějších ovocných bobulovin! V Jostě se spojila chuť černého rybízu a angreštu, jejichž křížením vznikla.
I když to jsem ještě nikde neviděl.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.