čtvrtek 19. května 2016

Jak založit bylinkovou zahrádku

Založte si bylinkovou zahrádku, postačí i malá plocha. Nejenže ozdobí vaši zahrádku, ale bylinky mají i všestranné kuchyňské, kosmetické i léčebné využití. Nakupte semena bylinek a kochejte se úžasnou vůní a rozličnými barevnými texturami, které vás překvapí svou rozmanitostí.


Kořeny se rychle uchytí a vy budete mít bylinky, potřebné pro vaření, prakticky okamžitě. Pokud je ještě moc brzy na vzrostlé rostliny, zkuste semenáčky nebo semínka. Jak založit bylinkovou zahrádku ?

Když už jsou semínka mrkve, petržele a další zeleniny v zemi, je čas na založení bylinkového záhonu. Aby rostlinky prosperovaly, je třeba se. Bylinkový záhon je téměř bezúdržbový. Jak vrch, tak i spirála umožňují pěstování bylinek s různými požadavky. Jednotlivé strany totiž mají odlišné světelné podmínky.


Nezanedbatelné rozdíly jsou také ve vodním režimu. Zatímco nižší části výsadeb budou bohatší na vodu i živiny, které se splavují z horních částí, na koruně bude vládnout sucho a během léta také úpal, proto právě do této nejvýše položené části volte bylinky odolné letnímu přísušku. Chcete-li si založit bylinkovou zahrádku, potřebujete znát alespoň základní vlastnosti bylinek, které je možné na zahradě pěstovat.

Výhodou je, když se rozhodnete pro trvalé bylinky , protože jednoleté a dvouleté budete muset častěji obnovovat. Jak tedy postupovat, pokud jste se rozhodli takovýto záhonek na vaší zahrádce pěstovat? Prvním krokem je volba vhodného stanoviště. Všechny druhy bylinek jsou milovníci slunce, takže volíme velmi slunečné místo.


Milujete voňavé bylinky a sníte o tom, že si nasušíte hrsti koření na zimu? Vypěstujte si léčivky na zahradě po vzoru našich prababiček. V minulosti vzniklo mnoho stylů bylinkových zahrad a lidská fantazie a tvořivost jejich podoby stále rozvíjí. Do promyšleně uspořádané bylinkové zahrádky se hodí především trvalky, jednoletky pak na okraje. Mnoho aromatických rostlin pochází ze Středomoří, a tak má rádo slunce.


Pokud máte k dispozici zahrádku či alespoň volný prostor u domu, můžete si založit bylinkovou zahrádku sami a vysadit do ní vámi nejvíce využívané byliny, které vám tak budou růst na dosah. Sbírejte body v Albertu, získejte sady pro pěstování a nechejte vyrůst jaro u vás doma. Chybět nesměl heřmánek, který působí jako antibiotikum, dezinfikuje a hojí rány.


V rohu zahrady se košatil černý bez, jehož sušené květy pomáhaly zvládnout nachlazení a chřipku. Jak by řekla rakouská léčitelka Maria Treben – byliny z boží zahrady. Prvních několik týdnů, než zelenina zakoření, udržujte svrchní vrstvu půdy vlhkou. Pokud má vaše hadice mód mlha, nebo jemné rozprášení, využijte toho.


Ahoj, poraďte prosím naprostému zahradnímu blbci a zabijákovi kytek.

Chtěla bych si založit bylinkovou zahradu, a řeším, jak začít. Zpět na článek Jak si založit bylinkovou zahrádku ? Při výběru bylinek na zahradu se inspirujte spisy Hildegardy z Bingenu, třeba si zamilujete i její oblíbené byliny. Téměř všechny druhy bylinek však lze pěstovat i ze semínek. Nejrychleji vytvoříme pěknou bylinkovou zahrádku ze sazeniček.


Jak spirála pomalu narůstá, přidáváme dovnitř postupně zeminu. V nejnižší části spirály (blíže k jezírku) použijeme zeminu hodně promíchanou s kompostem (poměr 1:1), tak abychom vytvořili zeminu s dobrými vododržnými vlastnostmi. Ve střední části by měla být zemina více hlinitá, použijeme tedy zeminu bez kompostu případně jen s malým množstvím.


Naopak v nejvyšší části spirály je zemina promíchaná s pískem, tak aby dobře odtékala voda.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky