pondělí 16. listopadu 2015

Škůdci jahod

I jahodník je však rostlina, kde se vyskytují choroby a škůdci, kteří dokáží způsobit takové škody, že se vlastní úrody nemusíme dočkat. Také produkce jahod je ovlivňována škůdci, jak dokládá přiložený graf. Tento škůdce napadá především fíkovník, kapradí, filodendron, palmy nebo toulitce.


Zasažení škůdci hynou po několika minutách až hodinách. Angrešt a rybíz – mšice. Nejběžněji se vyskytuje tmavozelená mšice srstková, která se projevuje zkadeřenými a pokroucenými listy.

Raději rostliny plošně zlikvidujte, půdu nechte nějaký rok bez jahod a po čase si kupte novou sadbu. Vyskytují se však jen výjimečně nebo snižují výnos jen o pár jednotek procent, proto je zde neuvádíme. Plíseň šedá je nejškodlivějším onemocněním jahodníku. Napadá plody ve všech fázích vývoje, řapíky listů, stopky květů a květy. Prosím o radu, jak se s touto „nemocí“ vypořádat.


Poupata nebo čerstvě rozvinuté květy jahodníku může napadnout Květopas jahodníkový, který patří k nejvýznamnějším škůdcům jahodníku. Roztoč jahodníkový je jedním z nejnebezpečnějších škůdců jahodníku. Byl zavlečen napadenou sadbou a značně se rozšířil v. U jahod vyžírají dospělci i larvy chodbičky ve zkrácených lodyhách pod srdéčky.

Napadené trsy jahod uvadají, listy zasychají, rostliny za vlhka. Ahojte, mám na balkónu v květináči převislé jahody, všiml jsem si, že se u květináče začali vyskytovat něco jako červíci (viz foto), které jsou. Výsadba jahod je jednoduchou záležitostí, ale nesmíme zapomenout na dvě věci. První je dostatek živin, ty nejlépe dodáme tak, že pod sazenici jahody dáme organické hnojivo a ještě vrstvu zeminy. Důležité při pěstování jahod je, abychom zabránili výskytu chorob a škůdců.


Pěstování jahod není náročné, avšak ne zcela jednoduché. Pokud už rostlina byla napadená, zde naleznete návod na účinnou ochranu proti těmto chorobám. Zalévání jahod je důležité zejména po odkvětu, kdy se tvoří plody. Zálivka by měla být méně častá, ale vydatná, nejlépe konví bez růžice ke kořenům rostlin.


Kropení za teplého a dusného počasí podporuje hnilobu plodů. Vyskytuje se poměrně zřídka, ale pokud na záhony zavítá ve větším množství, může nás o úrodu. Jahody doplácejí na podivuhodný způsob. Téma: Škůdci převislých jahod - fotografie Text uživatele: Cufáááááááááčku, jestli chceš uplatit parazity, aby odešli ze Tvého balkonu k sousedům, koruna nestačí. Skvrnitost listů jahodníku Příznakem této choroby jsou bílé skvrny na listech jahodníku, které se postupně zvětšují.


Listy následně zasychají. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné, že by molice dokázaly zničit jahodníky. Nemoci a škůdci z opravy jaho stejně jako způsoby, jak se je zbavit, jsou podrobně popsány v článku, který již byl zveřejněn na našich webových stránkách. Skvrnité, kadeřavé nebo svinuté listy, zakrslé rostliny a malé, tuhé a zdeformované plody.


Tak se může projevit napadení jahodníku viry.

Odstraňujte šlahouny jahod Jakkoli to pro vás může být těžké, musíte odstranit šlahouny. Jedná se o dlouhé stonky, které postupují z hlavní rostliny, a z kterých by se vyvinula další rostlina. Při silnějším napadení listy hnědnou a usychají. Postřik jahod: Co proti květopasu, roztočíku a hnilobě?


Jahodník napadají mnohé choroby a škůdci, z nejobávanějších je to květopas jahodníkový. Brouk překusuje stopky, larvy vyžírají poupata. Velmi nemilým škůdcem je roztočík jahodníkový, pavouček sající uvnitř srdéčka – zakrslé rostliny plodí špatně či vůbec.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky