I přes jeho prokazatelné léčivé účinky a dosti velkou poptávku, není pěstování kozlíku lékařského příliš rozšířené. Daří se mu v lehké a humózní půdě s dostatkem vápníku. Hned zjistěte veškeré informace, které potřebujete vědět o této bylince. Vstřícné listy jsou lichozpeřené – to znamená, že na konci je jeden a na čepeli je více lístků proti sobě.
Lodyha je podélně rýhovaná a lysá.
Květy uspořádány do vidlanovitých lat, mají bílou nebo růžovou barvu. Listy jsou kopinaté a pilovité. Rostlina se vyznačuje svými krásně vonícími květy a. Podnebí a půda: Pro kozlík jsou nejvhodnější hlinitopísčité půdy s dostatkem vlhkosti, humusu, živin a vápníku, méně vhodné jsou půdy těžké. Jak pěstovat kozlík lékařský je uvedeno ve článku zde. Kozlík dobře snáší i polostín.
Kvete růžovými květy od května do července. Dorůstá do výšky 1cm.
Z kozlíku lékařského se připravují léky. Nepoužívejte kozlík lékařský během těhotenství a kojení, protože nejsou k dispozici dostatečné údaje o jeho bezpečném užití v tomto období. Před užíváním jakýchkoli léčivých přípravků se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Nejvyšší čas vybrat polostinné stanoviště a vysadit si kozlík lékařský. Jeho pěstování není nijak náročné.
Jeho užívání je bezpečné a nevyvolává závislost, pokud ho užíváte v doporučených dávkách. Drogou , tedy částí rostliny, která se farmaceuticky a potravinářsky využívá, je oddenek. Popis a způsob pěstování kostivalu. Má lichozpeřené listy a bílé či červené květy, které jsou sestaveny do chocholíkatého hroznu.
Pro léčebné účely se využívá oddenek. V řadě zemí, i u nás, je pěstován. Planě se mu daří na vlhkých loukách, blízko potoků a při okrajích lesů. Využívá se oddenek, který má uklidnující účinky na nervy.
Působí proti nespavosti, strachu a depresím. Prohlédněte si cenové nabídky na Semena kozlík lékařský od obchodů na Zboží. Nejlépe poroste v hlinitopísčité půdě s neutrálním pH.
Vhodné je zvolit vlhkou půdu bohatou na živiny.
Potřebuje pravidelné zalévání nebo půdy, které jsou neustále mokré. Nať se sbírá mezi srpnem a zářím. Oddenek s kořeny zase od srpna do října nebo od podzimu do jara. Je mrazuvzdorný do -°C.
Valeriana officinalis Trvalka - léčivka Sazenice zakořeněná v nádobě, vegetativně množená Popis: Vytrvalá bylina s přímou lodyhou, kvete bledě. U nás roste zejména v nižších polohách. Svědčí mu vlhká stanoviště. Osídluje vlhké louky a pastviny, příkopy, lesní mýtiny, rašeliniště ap.
Je to jedna z vůbec prvních homeopaticky upravovaných bylin. Výchozím materiálem je sušený oddenek, získaný nejlépe v květnu. Oddenek se omyje studenou vodou a suší se při teplotě do °C. Je doporučována pro osoby trpící panickou atakou, úzkostí, rovněž má pozitivní vliv na zklidnění žaludku, zklidňuje bušení srdce a další příznaky, které jsou doprovázené stresem.
V lékárnách se s kdysi velmi populárními kapkami můžete setkat i dnes, a to nejčastěji pod označením Valeriánské kapky.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.