Citronový tymián také tvoří keříky a pěstuje se stejně jako tymián obecný. Tymiánu i jeho varietám (například s citrónovou vůní) vyhovuje slunné stanoviště a dobře propustná půda. Tymián herba-barona je plazivá rostlina, která pochází z Korsiky a Sardinie.
Má červený stonek, úzké lesklé listy a růžové květy. Hodí se k ochucení kořenové zeleniny, sýrových pokrmům a smetanových omáček.
Pěstování : Pěstování tymiánu není náročné a zvládné jej každý. Nejlepší stanoviště pro tymián je propustná půdá nejlépe pisčitá či kamenitá. Slunné stanoviště, nejlépe chráněné před větrem. Zálivka mírná, neměl by stát ve vodě. V případě že budeme tymián pěstovat doma potřebuje dostatek světla a teplotu okolo °C.
Již staří Řekové znali antiseptické účinky thymolu, který je obsažen v silici z tymiánu. Thymol je dodnes používán ve farmaceutickém průmyslu, kde je přidáván do ústních vo kloktadel či zubních past.
Vzhledem k tomu, že se jedná o křížence, množí se výhradně vegetativně, tedy zejména řízkováním nebo dělením trsu. Bylinky jsou výtečným kořením a neměly by chybět v žádné kuchyni. Mezi oblíbené a hojně využívané bylinky řadíme tymián, který díky silné vůni pozná i začátečnický kuchař. Tymián pomáhá při zažívání, a proto je vhodný ke skopovému a vepřovému masu a zvěřině.
Zvýrazňuje chuť marinovaného masa a přidává se do svíčkové omáčky. Pár lístků ochutí i pokrmy z ryb, luštěnin a rýže. Přidává se do zeleninových pokrmů, omáček a salátů, marinád na grilování nebo do těstovin. Pro zdraví z tymiánu připravujeme tympánový čaj, tympánové kapky nebo jej inhalujeme. Tymián CITRONOVý aureus yellow Thymus x citriodorus „AUREUS YELLOW“ Trvalka, léčivka – plně mrazuvzdorná Sazenice zakořeněná v nádobě, vegetativně množená Popis: Stálezelená aromatická trvalka poléhavého vzrůstu tvořící žlu.
Dobrý den, mohu vás poprosit o radu mám tymián citrónový a tymián obyčejný nevím jestli ho mohu už ostříhat. Citrónový tymián kvete v červnu až červenci drobnými světle fialovými nebo růžovými pyskatými květy. Tymiánu se daří v suché, lehké a dobře propustné (písčitohlinité či mírně vápenaté) půdě. Můžete ji zakoupit buď jako usušenou nebo si ji doma zasít či vsadit do květináče. Poradíme vám, co vše je potřeba k pěstování tohoto voňavého koření.
Kromě tymiánu obecného můžete pěstovat například i tymián citrónový. Oba patří do rodu mateřídoušky.
Můžeme si ho pěstovat i doma na zahrádkách např. Tymián je koření ze sušených větévek, listů a květů. Tymián citronový - stálezelená aromatická trvalka. Má výraznou citronovou vůni i chuť.
Preferuje polostinné stanoviště a propustnou půdu. Nejtypičtějším využitím tymiánu citrónového je k rybímu masu. Perfektně se hodí také k drůbeži, mořským plodům, jehněčímu masu, dušené zelenině nebo bramborám.
Tymián najdeme v mnoha mezinárodních kuchyních (Mexiko, Španělsko, Francie), kde bývá součástí tradičních pokrmů. Kombinace tymiánu s ostatními bylinkami Bazalka, oregano , rozmarýn , nové koření, bobkový list, majoránka , muškátový oříšek, mletá paprika, petrželka, saturejka , hřebíček , levandule a chilli. Dále jestli byste mi mohli poradit, co mám s těmito dvěma bylinkami udělat?
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.