pondělí 22. října 2018

Kořen petržele

Grenzen hilft Opfern von Krieg und Katastrophen. Spende kommt im Projekt an. Engagement und spenden Sie. Die Wegbereiter für kluges Online-Shopping - jeder Kauf eine gute Entscheidung!


To zesiluje její detoxikační vlastnosti a urychluje vylučování různých škodlivých látek z našeho organismu.

Zvlášť důležité je to po nějaké léčebné kůře, kdy jsme byli nuceni jíst hodně medikamentů. Kořen petržele - recepty na každý den. Rovněž silice mají výrazný močopudný účinek, ale vyšší dávky mohou dráždit ledviny a překrvit pánev. V malém množství se užívá při nechutenství, na podporu trávení.


Velice oblíbený je petržel kořen a petrželová nať jako KOŘENÍ. Při nákupu se čerstvý dobře rozezná od ovadlého, seschlého nebo nahnilého. Zelená nať bývá k dostání buď v malých kořenáčcích nebo nařezaná ve snítkách (snadněji vadne).

Osolíme a můžeme podávat jako přílohu k masu. Před servírováním je můžete osušit papírovou ubrouskem, nebudou takové mastné. Půda, určená pro pěstování petržele , musí být hluboce zpracovaná, nejlépe řádně zrytá a důkladně zkypřená pomocí železných hrábí nebo rotavátoru.


Kamenité půdy nejsou pro pěstování vhodné, kořen se vlivem překážek v nich rozvětví a nemá správný tvar. Napadlo by vás, že se dokonce kořen petržele konzumuje jen ve střední Evropě, jinde je petržel považovaná za bylinku? Zkuste si letos vypěstovat na zahrádce vlastní mrkev, petržel nebo pastinák, s novým sortimentem odrůd se vám to jistě podaří.


Tak jako většina miříkovitých jsou petržele dvouleté rostliny, které první rok vytvářejí přízemní růžici listů a shromažďují zásoby ve ztlustlém hlavním kořeni, aby druhý rok vyhnaly mohutnou lodyhu s okoličnatým květenstvím, plodem je nažka. Má dlouhý bílý kořen s nasládlou chutí. Půda pro pastinák by měla být.


Přímo výtažek z petržele dokáže chránit proti vzniku žaludečních vředům! Mimo to existuje spousta studií (např. jedna zde ), které potvrzují protizánětlivé působení apigeninu. U kořenové petržele se používá uvařený kořen do polévek a různých omáček. Využitelný je ale také syrový, používaný hlavně ve studené kuchyni, například u zeleninových mís a do salátů.


Z petržele vyráběli věnce, kterými se zdobili na posvátných hostinách. Také jí ověnčovali hrdiny a zdobili vítěze Isthmických her. Použití petržele v kuchyni Naťová petržel se používá hlavně na ozdobu.

Také ale syrová jako příloha nebo součást zeleninových salátů, jemně krájená do polévky v talíři na stole, v tomto případě však výhradně syrová. Vyšší dávky petržele , užívané pro léčebné účinky, se nedoporučují u těhotných žen (předávkování může způsobit vážné podráždění dělohy) a při zánětu ledvin. Semena jsou ve vyšších dávkách toxická a mohou po delším užívání způsobit poškození sliznice zažívacího traktu. U malých dětí by měly být používány s opatrností. Uplatnění v kuchyni pochopitelně nachází rovněž nastrouhaný či nakrájený kořen petržele , který je např.


Syrová petrželová šťáva je jednou z nejsilnějších. Nemá se pít sama a najednou ve větším množství než až gramů, ale má se smíchat s dostačujícím množstvím šťávy z jiné zeleniny, například z karotky, celeru, hlávkového salátu, nebo špenátu. Recepty, rady a návody při vaření, suroviny podle sezóny, video recepty a ještě mnohem více na igurmet. Pomůže v boji s infekcemi a tedy i při nachlazení. Petržel je velmi důležitá pro nemocné ledviny.


Zvyšuje tvorbu žluči, takže se zlepšuje naše trávení. Urychluje metabolismus, což má pozitivní účinek na tělesnou hmotnost. Snižuje bolesti při otosích a revmatismu.


Lze jí využít jako prevenci zubního kazu a ženy ocení kořen petržele při poruchách menstruace.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky