pondělí 1. října 2018

Kedlubny pěstování

Jakmile je necháme bez přikrytí, tak se na nich jednak usídlí hromada potvůrek (jak mšice, tak molice), dostanou se k nim slimáci i dřepčíci. Spon pěstování se pohybuje od až × až cm. Každopádně kedlubny mají rády prostor a vzdušnost Většinou platí, čím pozdnější odrůda, tím větší spon.


Půdu na záhonu s kedlubnami pravidelně okopáváme a odplevelujeme, zejména po vysazení. Pěstování kedlubnu – výběr odrůdy. Můžeme pěstovat rané, letní a pozdní odrůdy kedlubnu.

Zpravidla pěstujeme dva druhy – bílé kedlubny a modré. Jde také o potravinu, která skvěle obohatí váš jídelníček. Dá se použít k přípravě mnoha jídel a salátů.


Aby bylo možné vychutnat si kedlubny v plné parádě, měla by být jejich semínka zaseta včas. Pamatujte na to, že bílé odrůdy jsou vhodné pro sběr dříve než pomaleji rostoucí fialové. Nejlepší termín pro výsadbu je koncem května nebo začátkem června.


Základní pravidla u pěstování kedluben Při nákupu sazenice důkladně prozkoumejte stav sazenic. Musí disponovat alespoň třemi až čtyřmi lístky. Pravidelně je třeba kedlubny jednak zalévat a jednak okopávat.

Příliš udusaná půda by mohla způsobovat zpomalení růstu kedluben. Kedlubny by po zasazení měly růst co nejrychleji. Na jaře je vhodné rostliny ještě. Známe kedlubny světle i tmavě zelené, bílé, modré a také fialové. Co je pro vaše kedlubny dobré?


Tak třeba: Organické hnojivo pro plodovou zeleninu – napomáhá k lepšímu prokořenění rostlin, a následnému lepšímu. Jako jediná odrůda kedlubny je vhodná pro dlouhodobé zimní uskladnění. Pokud kedlubny předpěstováváme, uděláme tak 6–týdnů před plánovanou výsadbou. Rané odrůdy (délka vegetace je 80–1dní) vyséváme v únoru, letní odrůdy (délka vegetace je 100–1dní) vyséváme v březnu nebo v dubnu, pozdní odrůdy (délka vegetace je 130–1dní) vyséváme na přelomu dubna a května. I přes možnosti uskladnění je však kedlubna vhodná spíše k okamžité konzumaci.


Pokud si chceme kedlubny vypěstovat sami rovnou ze semínka, zvládneme to brzy zjara doma nebo během sezony v záhonu. Je to stejné jako v případě pěstování dýní, kedlubny můžete sít doma do květníku nebo rovnou do záhonu. Obsahují totiž značné množství vápníku, důležitého pro tvorbu tkání a kostí. Při kuchyňské úpravě kedluben bychom měli ideálně upotřebit i mladé zelené listy, které obsahují třikrát více vápníku než bulvy.


Pro zdárný růst potřebují hlubší, dobře zpracovanou zem s přídavkem vyzrálého kompostu. V žádném případě je nehnojíme čerstvým hnojem, který nesnášejí stejně. Může to být i tím, že je nutné vybrat vhodnou odrůdu, protože když zvolený druh zasadíte v nesprávný čas, zadná péče vám moc nepomůže. První výběr, který nás čeká, je volba mezi bílou a modrou odrůdou.


Rané většinou tehdy, když dosáhnou velikosti cm.

Nevhodné je sklízet rostliny, které vzešly do květu. První zmínky o pěstování brukve ( kedlubny ) jsou z druhého století před naším letopočtem. Tehdy vypadaly kedlubny patrně trochu jinak.


Chystáte se tento rok pěstovat kedlubny ? Rádi byste velkou úrodu? Rady a tipy, jak na pěstování kedlubny již ze semen Vám přináší následující video od. Pokud trpíte stresem a cítíte se unaveni hektickým tempem současného života, nemusíte hned sahat po antidepresivech.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky