Květ samotný je jedinou částí rostliny, která je jedlá i bez tepelné úpravy, usušení nebo zkvašení. Větev černého bezu s květy. Plody dozrávají koncem srpna a brzy na ně slétá ptactvo. Květ bezu nesmí být v době sběru ani vlhký ani příliš rozkvetlý, aby nám během sušení nezčernal nebo aby se nerozpadl.
Nasbírané květy volně ukládáme do košů nebo jiných sběrných obalů.
Nestlačujeme je, neboť jsou náchylné k zapaření. Bez černý přispívá k čištění organismu a vylučování. Barva mi chytla paradne. Působí příznivě na obranyschopnost, dýchací systéma zlepšuje vylučování vody z organismu.
Složení: květ bezu černéhoDávkování: 2. Hustý sirup vyrobený podle staré receptury jemným výluhem z květů Bezu černého. Vynikající na přípravu domácích limonád. Kvete v bohatých soukvětích v červnu a červenci.
Matečnou rostlinou je bez černý (Sambucus nigra). Hlavními bioaktivními léčivými látkami bezu černého jsou flavonoidy a triterpeny. Ty poskytují správně zralému a usušenému květu a plodu. V oblasti léčitelství má černý bez velký význam. Již naši předci věděli, jaký poklad se v černém bezu ukrývá.
V dávných dobách byla tato rostlina považována za všelék, používal se k léčení velké škály neduhů. K přípravě léčebných přípravků se využívá list, květ i plod. I pokud jste měšťáci, nemusíte se vydávat až někam na ‚dálný východ‘, abyste si mohli natrhat alespoň hrst zářivě žlutobílých a svěže vonících bezových květenství. V lidovém léčitelství se používá vnitřně při onemocnění z nachlazení, při horečnatých onemocněních. Roste téměř v celé Evropě.
V ČR můžeme bez černý najít na okrajích lesů, podél cest, na pasece apod. Sbírá se jeho květ nebo plody. Květy černého bezu můžete usušit a využít na přípravu čaje, z plodů můžete získat například bezinkovou šťávu, víno nebo povidla. Od pravěku patří bez černý (Sambucus nigra) mezi uznávané a všestranně užívané léčivé rostliny. Zejména je jednou z nejoblíbenějších léčivých rostlin.
Užívání je tedy vhodné, když chceme z těla odvést nadbytečnou tekutinu nebo všude tam, kde předpokládáme potnou kúru jako žádoucí.
Používá se v různých druzích sirupů, nálevů a tinktur. Nejlepší je černý bez v zimě, to se řežou jeho krásně rovné kmeny bez suků a mízy na výrobu fujar, podle mě je tohle nejlepší využití černého bezu. Léčebný účinek mají rovněž plody bezu černého. TIP: Bezové květy by měly být ideálně vždy čerstvě natrhané.
V nejhorším je můžete dát do ledničky a skladovat do druhého dne, ale už to není ono. Již od nepaměti je černý bez (lat. Sambucus nigra) oblíbenou rostlinou užívanou v lidovém léčitelství. O jeho významu svědčí i. Hajdy na bez černý (Sambucus nigra), než vám úplně odkvete!
Předkládám vám druhou část sbírky zajímavých receptů z květů bezu černého. Kvety obereme ze stopek, zalijeme 1. Druhy den uvarime cukerny roztok. Vyhovuje mu vlhká půda bohatá na živiny, především dusík. Nejčastěji se s ním setkáme podél cest, na mezích, rumištích a jiných kamenitých místech.
Nalezneme ho v zahradách i na vlhkých lesních mýtinách. Nedoporučuje se vnitřní užití listů a kůry. Jeho lidové názvy jsou bezinka, kozičky a další označení.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.