pátek 11. května 2018

Řízkování dřevin

Právě teď je vhodná doba pro řízkování. Paní Dušková popisuje jak řízkování provádět a poté jaký substrát používat. V létě můžeme množit listnaté dřeviny pomocí olistěných vrcholových výhonků, takzvaných vrcholových neboli zelených řízků.


Je to dobrý způsob, jak získat dostatek živého rostlinného materiálu například pro výsadbu živých plotů. Názorně vám ukážeme postup při množení jednotlivých typů dřevin – opadavých listnáčů, stálezelených listnáčů a jehličnanů. Hortenzia - starostlivosť o hortenzie Hortenzie mám veľmi rada.

Ich modré a ružové kvety počas celého leta nádherne zafarbia moju. Pro řízkování okrasných dřevin vybíráme dlouhé a vyzrálé výhony. Před každým řízkem si nůž namočíme do lihu pro dezinfekci, abychom zabránili šíření houbových chorob.


Zapotřebí je odstranit spodní listy řízků, aby nezahnívaly. Nejvhodnější substrát pro řízkování okrasných dřevin je tvořen perlitem, zahradnickým substrátem a pískem. Pokud si sami chceme vypěstovat nějaký zajímavý druh či kultivar, je řízkování dřevin tím ideálním způsobem. Mají-li sousedé či přátelé.


Substrát (zemina) pro řízkování musí být zároveň vzdušný i nasákavý. Existuje nepřeberné množství receptů od čistého ostrého písku, čisté vláknité rašeliny přes směsi rašeliny, písku, perlitu, kuliček polystyrenu, polorozloženého borového jehličí (jehož odběr v lese je ale zakázán), až po velmi speciální a složité směsi.

Substrát ( zemina) pro řízkování musí být zároveň vzdušný i nasákavý. Množení dřevin zelenými, dřevitými, vzdušnými a kořenovými řízky. Optimální doba je červenec až. U některých dřevin , například u rybízu, se jako bylinné řízky odebírají v červnu až.


Méně známé ovocné druhy. Množení pomocí řízků je velmi jednoduché a nepotřebujeme při něm žádné množárenské zařízení. Je rychlé, v krátké době získáme mnoho nových sazenic. Je levné, potřebujeme k němu jen ostrý nůž, stimulátor kořenění a trochu lihu.


Za bezmrazých dnů začínáme s průklestem a zmlazováním okrasných dřevin. U choulostivějších okrasných dřevin s řezem ještě počkáme. V květnu až začátkem června vybereme na mateřské rostlině víceletý výhon a na něm odstraníme kousek kůry až na dřevo.


A to jde jak hřížením, dá. This feature is not available right now. Jak řízkování provádět a poté jaký substrát používat. Po dnech řízky zakoření a po měsíci je lze rozsadit.


Kombinací zajímavějších listů s jednoduchými, opadavých se stálezelenými, s ohledem na sezónní proměny dřevin , vytváříme v zahradě působivé kontrasty. Také formujeme vlastní tvar zahrady, jejich podsadbou, předsazením před stromy, vytvořením lemů kolem větších ploch. Dobrý den, nemáte někdo zkušenosti s řízkováním například jasanu, břízy nebo olše?

Nemám na mysli stimulátory, skleník a tak. Touto technikou lze úspěšně množit jehličnany i listnáče. Nejrychleji koření listnaté keře.


Teprve po několikerém vegetativním přemnožení se jejich způsobilost k řízkování zlepší. Je to sice poměrně rychlý a snadný způsob, ale pár zásad bychom dodržet měli.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky