Při silném přemnožení zdecimují chřestovníčci porosty lilií natolik, že rostliny hynou. Co se nemocí a škůdců týče, nejrozšířenější je chřestovníček liliový. Nikdy nepoužívejte například postřik proti klasickým mšicím nám vůbec. Jde o malého červeného brouka. Ten ale nenapadá cibule a jen okusuje listy.
Nejlépe se proti němu bráníme mechanicky, sbíráním broučků.
Doplnění JP: Jsou to takoví oranžoví brouci , dost velcí, tak je sbírat. Našli jste na liliích malého podlouhlého jasně červeného broučka? Pak je potřeba začít se obávat. Je to velké nebezpečí pro.
Dospělci přezimovávají v spadaném listí a většinou poměrně daleko od liliovitých rostlin. A jak se toho když tak zbavit. Jsou to velmi dobří letci a když jsou vyrušeni umějí se velmi dobře schovat.
Když je v ohrožení umí udělat klasického mrtvého brouka.
Pokud najdu na zeleninové zahrádce jednoho až dva dospělé brouky a žádná vajíčka nebo larvy ve třech po sobě jdoucích dnech, tak vystačí sběr a mechanická likvidace. Při větším výskytu používám postřik KARATE, stačí. Rostlinolékař: chřestovníček liliový - Lilioceris lilii Při silném napadení dokonce lilie nevykvetou a některé citlivější odrůdy mohou trpět vlivem požerků houbovitými chorobami. Nevíte co mám na liliích? Okraje kolem požerků následně zasychají a hnědnou.
Nezastaví se ani před poupaty a květy lilií, do kterých vykusují různě velké otvory často kruhovitého tvaru. Larvy vyžírají parenchym listů v úzkých proužcích od okraje čepelí listů tak, aby zůstala protilehlá pokožka nepoškozená. Lilioceris lilii) – je jasně červený drobný brouk dosahující velikosti 6–mm, který se začíná na rostlinách lilií (Lilium) objevovat již v polovině května.
Brouci kladou vajíčka na spodní stranu listů, z nich se líhnou žlutošedé larvy. Wissenschaftlicher Name: Lilioceris lilii. Není to ale úplně jednoduché.
Jakmile se dotknete rostliny, brouci tak zvaně „hodí krovky – ztuhnou a spadnou na zem černě zbarvenou spodní částí těla vzhůru, takže jsou na tmavé půdě velmi dobře maskováni a tím většinou uniknou. Stavbou těla jsou larvy podobné larvám mandelinky bramborové, jsou špinavě žluté s hnědou hlavou a nohami. Třeba chřestovníček liliový miluje lilie. Naopak chřestovníček liliový je pro rostlinu lilie zátěží, protože mu slouží jako potrava.
Tito tři skřítci tvoří dohromady příklad přírodní symbiózy a rovnováhy, která je pro zdárný životní koloběh důležitá. Autor: Archiv ireceptar. Okrasné květiny může ničit brouk nosatec či chřestovníček liliový.
Nebezpečné jsou pro ně i mšice a další savý hmyz – samotný je většinou tolik neoslabí, ale přenáší virová onemocnění. Jeho larvy okusují listy a nutí lidi, aby o lilie pečovali, zejména aby je zalévali a. Tento drobný, výrazně červený brouk je široce rozšířený. Chřestovníček Liliový je skřítek, který se stará o lilie. Lilioceris lilii Chrysomelidae - mandelinkovití Popis: délka těla do mm, tělo brouka je černé, štít a krovky jsou oranžově červené. Pomáhá postřik Baycorem, 2x za sezónu.
Já ošetřuji poprvé při rozvíjení nových listů, podruhé ve fázi malých plůdků.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.