Die Wegbereiter für kluges Online-Shopping - jeder Kauf eine gute Entscheidung! Sicher durch den Winter. Pěstování křenu má v Čechách dlouhou tradici. Nejznámějším místem produkce je už od 17.
Malín u Kutné Hory, kde byl také detailně propracován způsob pěstování odrůdy zvané ´Malínský´.
Spolek pěstitelů, který vyvážel křen i do USA. V Malíně se odedávna používal víceletý způsob pěstování, který se doporučuje i zahrádkářům. Křen patří mezi oblíbené doplňkové zeleniny. Křen je velmi oblíben a patří mezi kořenovou zeleninu.
Pěstujeme ho pro jeho velmi ostrou a palčivou chuť. Vhodný je jako příloha k masitým jídlům nebo z něj vaříme omáčky. Křen se zpravidla pěstuje dvěma způsoby, a to jednoletým a víceletým.
Postačí mu písčitá, propustná půda a slunečné nebo polostinné místo. Pro pěstování křenu na stálém stanovišti se nejlépe v praxi osvědčila odrůda „Malén“. Takové podmínky mu vyhovují natolik, že. Ačkoliv je křen pěstován ve střední Evropě již od 12. Přesto doporučujeme jeho pěstování.
Při pěstování křenu je častým problémem velmi rychlý růst – paradoxně. Křen hravě totiž uteče ze záhonků a roztáhne se po celé zahradě. Křen má rád vlhko a úrodnou, hlubokou půdu.
Ze 1g křenu získá naše tělo mg vitamínu C. Obsahuje také hořčičné silice, glykosidy (glukosinoláty sinigrin, glukonasturtin, glukocochlearin), sinapin. Zachutnala vám tato výrazná kořenová zelenina, ale nelíbí se vám zpola vysušené kousky, které bývají k dostání v obchodech? Nechcete-li křen vypustit volně do zahrady, a zároveň se vám nechce každým rokem zakládat novou kulturu, postarejte se, aby se z vyhrazeného záhonku nemohla tahle všetečná rostlinka nikam rozšířit.
Dobře pro jeho pěstování poslouží vysoký záhon, o jehož výstavbě jsme tu už psali. V zásadě jde o plevelnou rostlinu, která se vám rozmůže po celé zahradě, když si ji neohlídáte. Pokud se o křenový záhon dobře postaráte, udržíte křen na uzdě.
Křen wasabi je ještě o něco výraznější, než selský křen a jeho kořen je zelený.
Na trh se dostává v čerstvé formě, v podobě prášku, který se ředí vodou, nebo jako pasta. Křen vyžaduje výživnou a lehčí půdu, na podzim vyhnojenou kompostem. V dubnu je do půdy potřeba vyrýt třicet centimetrů hlubokou brázdu.
Křen se množí obvykle vegetativně, a to z kořenových řízků, které se odebírají na podzim. Výsadba kořenových řízků Kořenové řízky se vysazují pro vytrvalý způsob pěstování. Způsoby pěstování křenu Víceletý způsob pěstování křenu selského.
Při víceletém způsobu pěstování vám může jedna rostlina poskytovat chutné. Křen na budoucí sadbu nejsnadněji získáme tak, že si ve volné přírodě vykopeme nějaké kořeny. Divoce roste v příkopech a. Křen je pro nás Čechy nenahraditelnou pochutinou, bez něj si jen těžko představíme ovar nebo uzené koleno. Pěstovat si ho můžete na zahrádce úplně sami, je ovšem dobré vědět, jak pěstovat křen, aby měl pěkné silné kořeny a nezaplevelil celou zahradu.
Jak pěstovat křen – jednoleté pěstování. V březnu provedeme výsadbu na podzim sklizených konzumních kořenů. Odtrhneme z nich tenké kořínky a pupeny a vysazujeme šikmo do mělčích brázd.
Křen (Armoracia rusticana) je skoro výhradně odkázán na pěstování polní a máme v Čechách jednotlivé krajiny, které zvlášť pěstováním křenu. Křen je poměrně nenáročná zelenina a léčivá rostlina v jednom, a nejlepší je z vlastní zahrady. Jeho mohutné listy zaberou trochu místa, je na ně však pěkný pohled. Právě na jaře je čas k výsadbě. Tradičně se křen pěstoval v obci Malíně jako vytrvalá kultura na jednom místě.
Pro tento způsob pěstování je vhodné vybrat na zahrádce nezastíněné místo s hlubokou, propustnou , nepříliš těžkou půdou, bohatou na humus. Půdu pro křen je dobré předem zrýt, odplevelit a pohnojit dobře vyzrálým zahradním kompostem, který před výsadbou zaryjeme do půdy. Osolíme lžičkou soli, přidáme půl skleničky naloženého křenu (smetanový křen , krenex, pálivý křen ), povaříme asi deset minut a dochutíme solí a cukrem podle chuti. Křen ovou omáčku se smetanou podáváme jako teplé hlavní jídlo. Křen selský (latinsky armoracia rusticana, cochlearia armoracia) - dříve býval křen běžnou součástí jídelníčku, i když si lidé asi nebyli vědomi jeho úžasných léčivých účinků.
První úrody se dočkáte na podzim 2. V přírodě roste u břehů japonských horských řek. V Japonsku se pěstuje na terasovitých záhonech z drobného štěrku, kterými.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.