čtvrtek 9. února 2017

Avokádo pěstování

Pěstování avokáda z pecky milují všichni, děti i dospělí. Je to skvělá příležitost, jak sledovat veškeré vývojové fáze rostliny. K vypěstování půvabné rostliny avokáda budete potřebovat plod avokáda (Persea americana), zavařovací sklenici s vodou, keramický květináč, zahradnický substrát pro výsev, šídlo, ostrý nůž a špejle. Avokádo z pecky plodí až po letech. Při správném pěstování mohou stromečky nést ovoce, a to i při pěstování doma v květináči.


Do plodnosti se dostávají zpravidla ve čtyřech až osmi letech věku.

Někteří používají ještě vylepšení - z pecky nejprve odstraní svrchní hnědou slupku (která se jinak při klíčení postupně oloupává sama). Výhoda pracnějšího postupu je v tom, že se při zapichování párátek vyhnete prasklině v pecce, podél které se bude při klíčení postupně otevírat. Avokado má kořeny velice citlivé na zálivku, pokud má stále dost mokrou půdu, reaguje hnědnutím listů. Jak už jeho název napovídá, pochází z Ameriky, konkrétně z té Jižní. Přesně tak, já avokádo pěstuji asi už let, plus mínus.


Budou nám při tom asistovat a navíc sledovat všechny vývojové fáze rostliny. Je to taková názorná pěstitelská pomůcka. Pro úspěšné pěstování však vyžaduje rozptýlené světlo.

Můžete ho pěstovat v bytě, kanceláři nebo ve skleníku. V létě jej můžete přestěhovat na balkón nebo do zahrady. Svou jemnou, máslovou konzistencí ho můžete využít např. Pěstební substrát si připravíme smícháním rašeliny, písku, kompostu a zeminy v poměru 1:1:2:1. Toto ovoce má skvělé složení i vlastnosti a jeho plody jsou lahodné, se zajímavou chutí.


Pokud mu dopřejete vše, co potřebuje, lze se dočkat i vlastního avokáda. Sklenici naplňte vodou tak, aby se hladina dotýkala plochého konce pecky. K pěstování budete potřebovat plod avokáda, zavařovací sklenici, nůž, květináč, vhodný substrát, šídlo (nebo jiný ostrý nástroj) a špejle. Každý tak doma může mít své vlastní avokádo. Plody mají výjimečné vlastnosti a složení, jsou lahodné a tučné.


Poslouží jako základ labužnických receptů i zdravé rostlinné máslo. Z pecky si pak můžete vypěstovat vlastní stromek – ve skleníku může i plodit. Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu.


Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických če. Ideální je „založit“ na rostlinky rovnou dvě tři pecky, minimálně jedna se vždycky chytne. Vybrat správně zralý plo který je vhodný na další pěstování , se nedá pouhým okem – může mít různou barvu od žlutavě zelené přes hnědofialovou až po skoro černou s purpurovým nádechem.


Pomozte si proto pohmatezralý plod je mírně měkký a pružný. Příště až budete jíst avokádo nebo ho používat do nějakého receptu, nechte si pecku.

V poslední době se mezi pěstiteli rozšířila obliba pěstování hruškovce neboli avokáda v domácích podmínkách – z pecky. K vypěstování rostliny avokáda budete potřebovat plod avokáda, zavařovací sklenici s vodou, květináč, zahradnický substrát, šídlo, ostrý nůž a také špejle. Jednou z možností je vypěstovat si vlastní avokádo. A možná Vás to překvapí, ale není to žádná velká věda. Jedním z důležitých kritérií, je vybrat si správně zralý kousek ovoce.


Vodu je třeba měnit denně, nebo alespoň ob den. Ve chvíli, kdy bude mít pecka dostatek kořínků a několik lístků je na čase přesadit jí do klasické půdy. Substrát volte lehký, nejlepší bude ten, který je určen pro klasické pokojové rostliny. Navíc pomáhá proti únavě a celkově zlepšuje imunitu. Seženete ho ve velkých obchodních řetězcích nebo ve specializovaných obchodech se zdravou výživou.


Rozkrojte podélně plod avokáda, jednu polovinu rozkrojte ještě jednou, aby se Vám pecka dobře vyndavala. Pečlivě ji očistěte, dužina zanechaná na pecce začne zahnívat a pecka nevyklíčí. Má několik barevných odrůd – od lahvově zelené přes hnědou až po téměř červenou.


I pokud nejsou květy opyleny, stejně se dočkáte bezpeckatých plodů, které jsou tvarem podobné okurce. Tomuto jevu se odborně říká partenokarpie a kromě avokáda jej vykazují i fíkovníky. Dokážete si ho síce ľahko vypestovať z okrúhleho jadra a získate tak atraktívnu izbovku, no plodov sa pravdepodobne v bytových podmienkach nedočkáte.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky