Pěstování jahod je na našich zahradách velmi rozšířeno a svoji vlastní jahodu si rád utrhne skoro každý zahrádkář. I jahodník je však rostlina, kde se vyskytují choroby a škůdci, kteří dokáží způsobit takové škody, že se vlastní úrody nemusíme dočkat. Choroby a škůdci na jahodách.
Fytoftorová hniloba kořenů. Rostlina začíná vadnout od srdéčkových listů , po čase uhyne celá rostlina.
Nikdy nevysazujte nové rostliny na místo, kde jste měli rostliny napadené touto chorobou. Na volné ploše se v květnu a červnu vyskytuje jen asi z ( je třásněnka zahradní), avšak je-li horké a suché léto, vážně škodí v červenci a srpnu venku na stáleplodících jahodách. Je více odolná proti postřikům než třásněnka zahradní, musí se použít o vyšší dávky. Jedná se houbové onemocnění, které se vyskytuje ojediněle.
Padlí poznáme na první pohled podle bělavého povlaku na listech. Roztoči se vyskytují hromadně na mladých, ještě složených listcích jahodníku. Záhy na jaře se začne roztoč rozmnožovat, a to tak, že klade přímo na listy kulovitá, lesklá, bílá vajíčka.
Za léto mívá roztoč až čtyři generace. Na desky škůdci nalétávají či skáčou a jsou lepem zachyceny. Ponecháváme v prostoru po celou sezónu.
Všechny typy lapačů lze kombinovat s dalšími prostředky biologické ochrany rostlin. Dejte si do ručního postřikovače trochu Jaru ( na nádobí) a vodu. Tlakem stříkejte na jahody a dívejte se, jak mšice sjedou dolů.
Udělejte to jednou, dvakrát. Pak jahody opláchněte postřikem, jen vodou. Když dáte, lžičku jaru, do litru vody, tak vám to nemůže ublížit a jahodám také ne. Jestliže na jahodách objevíte plíseň, s největší pravděpodobností půjde o plíseň šedou. Celosvětově rozšířená choroba jahodníku napadá i další plody včetně hroznů.
Zejména v tomto případě se vyplatí nezanedbávat preventiv. Na čepelích listů jsou viditelné šedohnědé, koncentrické skvrny, které postupně nekrotizují. Ostatní napadené části rostlin se také zbarvuje šedohnědě, díky povlaku konidioforů a konidií. Biolaagens – TP (dravý roztoč proti fytofágním roztočům na jahodách ),.
CHOROBY A ŠKŮDCI JAHODNÍKU.
Dalším škůdcem kořenů mohou být drátovci. Mám doma v květináči pár záhonů lesních jahod , jenže před několika dny z rubu listů jsem našla takové pavučinky poseté jakoby bílou moukou oba dva. Mšice na jahodách Od: arlene 15. Prosím o radu, jahody mi napadly mšice Nekteré stonky jsou uplně obalené. Na počátku jara( dlouho před květem), stejně jako po sklizni keře je třeba postříkat těstoviny Sulfarid.
Musí být rozpuštěn ve vodě v poměru polévkové lžíce bez sklíčka na kbelíku s vodou. Další možností - roztok manganistanu draselného( gramu prášku na kbelík vody). Jak poznat škůdce na jahodách ? Na jahodníku může za sucha napáchat obrovské škody roztočník jahodníkový.
Poznáme jej podle toho, že se mladé listy jahodníku nevyvíjejí správně a jsou znetvořené. Amazonkapíše:Yvčo, Rock Effect používám celou sezonu spolu s Hycolem (listové hnojivo na přírodní bázi), nefunguje tak, že mšice hned zahubí (i když to tam píší), ale spíš pomáhají rostlinám se se škůdci vypořádat, a Hycol je navíc ještě zdravotně posílí. Na jaře jsem zkusila hlístice, na podzim určitě budu aplikovat znovu.
Zajímalo by mě, jaké granule přidat do kompostu, aby jim bylo zabráněno množení tam. Kolem kompostu jsem zaznamenala jejich výskyt. V zahradnctví mi doporučili zasadit Sedum, že jim jeho kořeny chutnají. Zasadila jsem dvě rostliny, jedné se daří dobře, druhá hyne. Jelikož je pod broskvoní, kde již druhým rokem řádí lalokonosci, tuším, co najdu až ji vykopu….
Významní škůdci jahodníku. Jahody patří mezi jedno z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce. Jsou žádány jak pro svoje chuťové vlstnosti, tak i vysoký obsah vitaminů. Přestože jsou dnes již vyšlechtěny odrůdy s velkou výnosností, úrodu jahodníkových plodů může silně ovlivnit napadení rostlin chorobami a škůdci.
Dospělé svilušky jsou asi mm velké a mají čtyři páry nohou. Pohybují se pomalu a na spodní straně listů tvoří husté pavučinky. Na trhu máte na výběr ze široké škály.
Například Mospilan či Neudosan zahubí nejrůznější zahradní hmyz. Pirimor je specialistou na mšice. Ninja je určen na mšice i molice, na zeleninu i okrasné rostliny.
Nepostradatelným pomocníkem na zahradě jsou lepové desky, které jsou pokryty nevysychavým lepidlem. Ty vám nejen určí identifikaci škůdce, ale jsou i prevencí a ochranou.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.