středa 10. ledna 2018

Jak zavařit angrešt

První zmínka o angreštu pochází ze 16. Evropy, odkud se postupně rozšířil do Asie a Afriky. Plody angreštu jsou oblíbené. Opraný angrešt zbavíme okvětí a stopek a propícháme vidličkou.


Zalijeme ho vodou rozmíchanou s cukrem a ponecháme hodin, aby se prosladil. Poslední maliny a rybíz patří do marmelá stejně jako broskve, meruňky, višně… Ale jak na to? Delikatesa, která se liší dům od domu.


Angrešt skládejte do zavařovacích sklenic, které jste předem důkladně sterilizovali. Do připravených sklenic s angreštem nalijte horký nálev – horký, aby bobule nepopraskaly. Pořádně zavíčkujte a naskládejte do myčky tak, aby všechny sklenice stály rovně. Angrešt má vyšší obsah kyseliny citrónové, jablečné, vinné a šťavelové.


Obsahuje mnoho pektinů, vitamin C, E, B, karoten, draslík, vápník, hořčík, železo a zinek. Důležitý je vysoký obsah křemíku , který zajišťuje pevnost tkání a zbavuje tělo těžkých kovů. Většina z vás má jistě ráda i zavařované jahody.


Dobrý den, dočetla jsem se, že červený angrešt ztrácí zavařením svou barvu. Jak správně tuto plodinu. Máte s tím nějakou zkušenost, zda Vám časem vybledne ve slínkách? Ať tak, nebo tak, udělám dle Vašeho receptu.


Můžete mi ještě napsat, jak dlouho zavařujete a při kolika stupních zhruba? Angrešt osvěžuje každý dezert nebo moučník svou svěží nakyslou chutí. Angrešt můžeme zavařit ve sladkém nálevu a používat ho v zimě, kdy je nedostatek ovoce ze zahrádky.


Zavařeniny, chutney a marmelády. Do zavařenin můžete použít i koření, jako je například hřebíček. Na internetu je dostupný recept na ostrý kompot z angreštu (přidají se k němu chilli papričky). Angrešt přebereme, odstraníme stopky a zbytky okvětí a dobře propereme. Méně zralé, tuhé plody předvaříme asi – minuty ve vodě teplé asi stupňů.


Potom je scedíme a ihned ponoříme do studené vody. Znovu scedíme a necháme odkapat. Zralý angrešt propíchneme. Připravené ovoce nasypeme do zavařovacích sklenic, zalijeme horkým nálevem a uzavřeme. Angrešt zavařený se solí Možná to vypadá zvláštně, ale tahle neobvyklá ingredience má v kompotu rozhodně své místo.


Dokáže totiž z ovoce vytáhnout jeho přirozenou sladkost, takže výrobek už poté není třeba nijak doslazovat ani jinak dodělávat. Angrešt i rybíz patří mezi ovoce, které je vhodné ke zmrazování. Ovoce necháme oschnout, pak je naskládáme v jedné vrstvě na podnos a vložíme do lednice na hodinu předmrazit. Teprve pak ovoce přesypeme do mikrotenových sáčků nebo misek a uložíme do mrazničky k zimní spotřebě.


Angrešt vložte do kastrolu, podlijte vodou a duste do měkka. Pak prolisujte přes síto nebo umelte v mlýnku na ovoce. Protlak postupně odpařujte na třetinu objemu, přidejte cukr a vařte za stálého míchání, až marmeláda zrosolovatí. Pak ji nalijte do sklenic a po uzavření obraťte dnem vzhůru až do vychladnutí. Mám spoustu rybízu i angreštu.


Co s tím když marmeládu ani štávu dělat nechci? Něco angreštu mám v plánu zavařit-dá se to? Něco namíchám společně do mrazáku na knedlíky,nebo drobenkovou buchtu,ale co dál?


Tipy na zavařování okurek, ovoce (třešně, meruňky, broskve, jahody, angrešt apod.), masa a hub v troubě. Angrešt je vděčné ovoce, oblíbené do nejrůznějších dezertů i pro zavařování. Výtečný a zdravý je však i čerstvý, pokud jej necháme dozrát do plné chuti.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky