pátek 15. září 2017

Oskeruše pěstování

Je odolná také vůči exhalacím. Je možno je vysazovat v průměrných podmínkách nížin a pahorkatin (do 5m). Je proto vhodné, pokud si koupíte hotovou sazenici, kterou jednoduše zasadíte na vhodné stanoviště. Vlastně se jedná o druh jeřábu s většími plody, tvarem připomínající. Krásné, mohutné stromy plodí hojnost ovoce, které je výtečné nejen na výrobu legendární pálenky.


Staré stromy oskeruší požívají velkou úctu v Rakousku, kde je velmi ceněná i oskerušová pálenka, či v Lucembursku, kde je chráněn každý strom oskeruše jako národní památka a oskeruše zde mají svou známku.

Ohledně pěstování , oskeruše nemají rády přesazování, proto nejvhodníjší doba pro přesazení je dvouroční sazenice. Sazenice oskeruší se staly v poslední době velice. Oskeruše v dalších zemí Evropy.


V našich podmínkách se dožívá 3až 5let, v jižní Evropě až 6let. U ořechu je ten rozdíl v semenáči a štěpovaném stromku. U oskeruše taky, byť za roky asi těžko. Ale nevím, oskeruši nemám.


Problém je spíš v tom, že oskeruše se hodí jen na pálení a je otázka, za kolik let přinese tolik plodů, aby se to vyplatilo.

Proto staré mohutné stromy dnes rostoucí osamoceně v. Dnes se pěstuje i ve Francii a středním Německu. Pěstování a ošetřování owocného stromoví odjímá příležitost k zahálce a wyplývajícím z ní nepravostem, ožralství, chlípnosti, krádeže…. To jest v jiném ohledu také znamenitý prostředek k ušlechtění a zdokonalení lidského ducha a srdce. Ta ale nesmí mít výrazněji kyselé pH. Stromy jsou nenáročné na půdu.


I 300letý strom plodí přes tunu ovoce. Jde o nejmohutnější druh jeřábu s největšími plody. Oskorušové dřevo je nejtvrdší z evropských dřevin. Na Strážnicku údajně rostou největší oskeruše na světě. Pěstování: Jeřáb není příliš náročný na polohu ani na péči, jen na příliš vlhkých stanovištích trpí strupovitostí.


Nejsou náročné na prořezávání, k vytvarování koruny postačí jen výchovní řez, ale během dalšího období pěstování musíme odstraňovat přerostlé výhony. Moderně vypěstované řízkovance in vitro kvetou už, po letech života. Největším problémem u velkých stromů ovšem zůstává hospodaření člověka, kdy hluboká orba ničí jejich kořeny a strom odumírá.


Ojediněle je k vidění po celém evropském kontinentu a na některých místech severní Afriky. Nikdy však neroste jako souvislý porost. Pře-kvapivé je zjištění, že vmírném pásu mezi 47.


Francii, vNěmec- ku, Rakousku, České republice ana Sloven-sku rostou nejmohutnějš.

Tam je rozšířena od Vizovické vrchoviny až po Pálavské vrchy. Vždyť právě v okolí Strážnice rostou největší oskeruše na světě. Dnes jsou téměř pozapomenuty, ví o nich jen pár nadšenců. Podívejte se do kuchařek svých babiček a určitě na oskeruše najdete spoustu osvědčených receptů. Pěstování: Vysazuje se na slunné stanoviště, vyhovuje jí sušší, kamenitá půda zásobená vápníkem.


Wie systemisch ist Aufstellungsarbeit? Ta zažívá v posledních letech renesanci. Plody jeřábu oskeruše totiž obsahují mnoho zdraví propěšných látek od vitaminu A až po pektiny. Nyní přichází opět ke svému slovu, neboť se má za to, že přestože se u nás jedná o poměrně vzácnou dřevinu, dříve se na našem území nacházelo stromů mnohonásobně více a poskytovaly ovoce bezpočtu generacím.


Jeřáb oskeruše je v Česku poměrně vzácnou dřevinou původem pravděpodobně z Balkánu. Nejrozšířenější je zejména v Českém středohoří a na Slovácku. Nejstarší exemplář se nachází v obci Jenčice a má obvod kmene 3cm.


V České republice se nachází v Českém středohoří a na jihovýchodě Moravy. Původnost druhu u nás je nejasná, snad jen na jižní Moravě může být z části původní, většina výskytů je však pozůstatkem starých výsadeb. Obecné zásady pěstování.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky