Nejlepších výsledků při pěstování růží dosáhnete tehdy, když pnoucí růže zasadíte do písčitohlinité půdy s propustnou spodní vrstvou. Obsah humusu v půdě by se měl pohybovat kolem až. Pnoucím růžím nevyhovuje kyselá půda, kterou však lze zregulovat přimícháním mletého vápence (ne hašeného!).
V optimálním případě by půda pro pěstování. Hnojení na list také prospěje.
Chcete-li si ušetřit práci s pletím plevele, používejte mulč klidně i ve vrstvě deset centimetrů silné. Mulč navíc udrží v půdě vláhu. Na zimu vždy přihrneme k rostlině hromádku půdy. Pěstování růží u nás má dlouholetou tradici. Již v minulém století jsou známa mnohá šlechtitelská panství, kde se růže množily a pěstovaly ve velkém měřítku.
Už před první světovou válkou byly známy mnohé školkařské závody. Mají rády slunečnou polohu a pravidelnou zálivku.
Pnoucí růže jsou oblíbené k popnutí pergol, loubí nebo zahradních oblouků. Nejčastěji se pěstují kultivary kvetoucí červeně, bíle, růžově, žlutě. Při větších mrazech výhony pnoucích růží namrzají, proto pro ně vybíráme stanoviště v teplejší chráněné poloze. Navršení zeminy ochrání krček keříku před namrznutím.
Zakrýt musíme zejména kmínek pomocí slámy a jutoviny, kterou vyplníme slámou a omotáme kolem kmínku. Standardně dosahují výšky min. Climbery, které potřebují ke zdárnému růstu oporu, kvetou většinou opakovaně a výšku mají cca do 3m.
Tato skupina zahrnuje velké množství šplhavých a popínavých růží. Ty, které pocházejí z botanických druhů, vykvétají jen jednou, ale. Některé kvetou pouze v létě, ale většinou od léta až do podzimu. Vzhledem k tužším výhonům se hodí se zejména na stěny a ploty.
Oproti popínavým růžím se snadněji prořezávají. Mnohé moderní odrůdy lze pěstovat u opěr jako volně stojící keře. Naše zahradnictví se specializuje na pěstování růží už od svého vzniku.
Zakladatelem této tradice byl Josef Urban, který se stal v této oblasti uznávaným pojmem.
Sám vyšlechtil několik nových typů růží a my jdeme v jeho šlépějích. Růže – pěstování a prodej. Nabízíme vám růže velkolisté, pnoucí, sadové, anglické, mnohokvěté i růže půdopokryvné. Někdy růže první rok prospívají, a v dalším roce chřadnou, až uhynou. Příčin je několik: pomineme-li choroby, na vině bývají chyby v pěstování a špatné podmínky.
Už při koupi si rostliny dobře prohlédněte, aby nebyly viditelně napadeny chorobou či škůdcem. Fighting Temeraire (vyprodáno) Oranžová. Okvětní plátky jsou růžově oranžové a jsou uloženy do bohaté růžice.
Květy jsou větší, až cm. Dorůstá do výšky 2- 3cm. Kvetou v období června až října. Půdu mají pnoucí růže rády výživnou, hlinitou. Měkké výhony růží připevňujeme k opoře pro popínání.
Romantická pnoucí růže s nostalgickými růžovými květy. Nejmohutnější pnoucí růže mohou dosáhnout výšky až m, můžeme je proto jako výtvarný prvek zavádět do korun starých ovocných stromů. Jednotlivé květy většiny pnoucích růží jsou sice menší než u záhonových růží, avšak právě pnoucí růže ohromují během června a července bohatstvím květů. Popínavé růže neboli pnoucí , dělíme na climbery a ramblery. Krásně voní, kvetou celé léto a mají nádherné květy.
Zdravá odrůda, odolná proti mrazu. Dobře snáší sucho i vysokou alkalitu půdy. Průměr květu je - cm.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.