Po zakuklení larev a následném výletu brouků, jsou jejich výletové otvory viditelným důkazem aktivního napadení dřeva. Takto napadené dřevo pak ztrácí svou pevnost. Nejčastější dřevokazní brouci v naší oblasti jsou tesařík krovový, tesařík fialový nebo červotoči.
Brouci jsou patrioti, většina z nich zůstává na místě kde se vylíhli, nebo poblíž. Samička klade obvykle do starých výletových otvorů, štěrbin ve dřevě, nebo na rovný , ale drsný povrch asi třicet, za příznivých okolností až šedesát vajíček.
Popis nejrozšířenějšího dřevokazného hmyzu a škod jež na dřevě způsobují. Pro svůj vývoj potřebují brouci dřevo o vlhkosti nejméně. Dřevokazní brouci jsou obávaní škůdci každého dřeva. Se stoupající vlhkostí roste nebezpečí napadení.
Vývoj larev je závislý na okolní teplotě. Dvouleté předplatné je zrušeno. Když se objeví brouci domácnosti, je třeba se mít na pozoru vždycky, jelikož nikdy nevíte, co všechno mohou provést.
My se podíváme podrobně na celkem kategorie hmyzu v domácnosti a pokusíme se charakterizovat jednotlivé druhy hmyzu, které mohou a nemusejí být zrovna škodlivé.
Jejich generační cyklus trvá dva až tři roky. Chodbičky mají průměr maximálně dva milimetry, výletové otvory asi půldruhého milimetru. Mikrovlnné vysoušení zdiva a budov Likvidace dřevokazných škůdců mikrovlnami. Ochrana dřeva před dřevokaznými škůdci.
Komplexní sanace krovů a. Z obsahu: Století české biologie III. Likvidují dřevokazní brouci dřevěné prvky Vašeho domu? Nabízíme 1 účinnou metodu likvidace dřevohazného hmyzu – TERMOSANACI. Chcete zajistit dřevěným konstrukčním prvkům dlouhou životnost a zbavit je všech vývojových stádií dřevokazného hmyzu?
Dospělí brouci takto okusují listy. Bioochrana se provádí aplikací dravých háďátek formou zálivky do půdy pod rostlinami. Háďátka zlikvidují larvy lalokonosce vyvíjející se v půdě. Protože larvy v půdě mohou přežívat až tři roky, doporučuje se zálivku s háďátky opakovat.
Tento postup je doporučován především pro okrasné rostliny, u révy je výskyt tak. Brouci – Coleoptera: konzumují se larvy, nejčastěji potemníka moučného a brazilského. Rovnokřídlí – Orthoptera: vhodné jsou zejména sarančata a cvrčci.
Blanokřídlí – Hymenoptera: do kuchyně patří zejména trubčí plod včely medonosné, tzv.
Samičky červotoče kladou vajíčka do vyhlodaných chodbiček a prasklin ve dřevě. Tesačík obecný Tesařík drobný. Brouci nejvíce poletují v květnu a červnu a vedou noční způsob života. Samičky nakladou celkem asi vajíček do skulin obnaženého dřeva nebo do starých chodeb. Chodba dospělé larvy je široká kolem 3mm, stejně tak výletový otvor je okrouhlý, o průměru až 3mm.
Tykadla ani u samečků nedosahují délky těla. Tesařík fialový je technický škůdce dřeva stejně jako tesařík krovový, který napadá zabudované dřevěné konstrukce. Houby jsou na vlhkost ještě náročnější. Již vlhkosti kolem představují ztížené podmínky pro většinu dřevokazných hub.
Výjimku tvoří dřevomorka, která je schopna svou metabolickou činností zvyšovat vlhkost dřeva. Vlhkost ve dřevě vzniká při kondenzaci a prosakováním. Lyctidae – hrbohlavovití. Hrbohlavi jsou drobní dřevokazní brouci , mající centrum svého rozšíření v teplých oblastech.
Nejčastějšími záškodníky jsou tesařík krovový, červotoč proužkovany a umrlčí, hrbohlav parketový… Přítomnost tesaříka krovového zjistíte. Až třícentimetroví brouci nejsou sami žádnou pohromou, ale jejich larvy žijící pod zemí napadají kořínky obilnin. Když přišli naši předkové o obilí, nezbylo jim nic jiného, než ho něčím nahradit.
A proteinově bohatou náhradou se stali právě chrousti.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.