pátek 7. října 2016

Celer bulvový pěstování

Folge Deiner Leidenschaft bei eBay! Die liebsten Fashion-Marken kaufen. Das ist bei eBay angesagt und neu. Von Generator bis Wäsche. Alles finden, was Sie brauchen.

Wir machen die Rückgabe einfach. Celer patří s mrkví a petrželí k nejpoužívanějším kořenovým zeleninám. Ať už se letos rozhodnete pro celer bulvový, řapíkatý či listový, poradíme vám, jak jej pěstovat od výsevu semen až po dobu sklizně. Vypěstovat si na zahradě svůj vlastní celer , který budete kdykoliv moci použít do salátů, polévek, pod svíčkovou? Celer by proto neměl chybět na žádné zahrádce.


Jenomže, není celer jako celer. Známe hned několik druhů celerů (bulvový, řapíkatý, naťový) a každý z nich požaduje při pěstování něco trochu jiného.

Pokusím se vám poradit, jak na pěstování každého z nich. Popis: Je dvouletá rostlina ,jejichž konzumní částí je zdužnatělá kořenová bulva, kulovitého tvaru. Listový celer pak 35×cm.


Jednodušší samozřejmě je, když na jaře koupíme předpěstovanou sadbu. Vyžaduje vyhnojenou půdu, odhrabávání zeminy a pravidelnou zálivku. Více o pěstování, výsadbě, sklizni, blanšírování a léčivých účincích na mém videu.


Bulvový celer je kořenová zelenina, jejíž pěstování není úplně jednoduché. Celer nenecháme přeschnout ani podchladit, jinak nenasadí větší bulvy a mnohdy i vyžene do květu. Vhodnou předplodinou pro celery jsou luskoviny, po kořenových zeleninách se mu nedaří. Bulvy obsahují bílkoviny a minerální látky a listy mají vysoký obsah vitamínů.


Mimo jiné léčivé účinky, celer příznivě ovlivňuje látkovou výměnu a podporuje chuť k jídlu. U nás je pěstování celeru bulvového častější než jeho příbuzných, celeru naťového nebo řapíkatého. Jak vybrat bulvový celer ? Ale není se třeba obávat, pokud budou potřebné podmínky poskytnuty, budete se těšit z vlastní úrody.


Vyžaduje slunnou polohu, chráněnou před větrem, kvalitní humózní půdu s pH – a bohatou zálivku.

Celer a jeho pěstování V našich podmínkách je rozšířené pěstování pouze celeru bulvového, existují však i další druhy, například celer naťový a celer řapíkatý. Známý je také celer listový, z něhož se používají hlavně listy, které mají vysoký obsah vitaminu C. Posledním známým druhem je celer hlíznatý ( bulvový , kořenový), kde můžeme zpracovávat jak listy, tak i podzemní část, tzv. Rostlina vytváří silné hnědozelené bulvy, které rostou napůl v zemi napůl nad zemí.


Celer se hodí do omáček, salátů a na přípravu pomazánek. Kromě bulvy můžeme využít také nať. Celer je vhodný do polévek, omáček, do salátů atd. K dochucování pokrmů lze využít i listy.


Ideálně je k výsevu přistoupit již v průběhu února nebo března. Tato semena vám vyklíčí přibližně za týdny , potřebují teplotu kolem stupňů. V kultuře se pěstuje ve třech formách, celer bulvový pro zdužnatělé kořeny, celer.


Pěstitelé, kteří se o pěstování celeru v truhlíku již pokoušeli, jistě nezkoušeli pěstovat celer bulvový , nýbrž celer řapíkatý. I když se zdá, že se bulvové odrůdy nedají vypěstovat v květináči, není to vždy pravda. Stačí zvolit vhodnou odrůdu a větší pěstební nádobu.


Samozřejmě nepočítejte s obřími bulvami, které se prodávají v supermarketech. Zelená celerová nať má jemnější chuť než bulvy, obsahuje i více vitamínů a minerálních látek. Ideální dobou pro výsadbu je začátek května, nejpozději polovina června.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky