pondělí 2. listopadu 2015

Rymovnik rostlina

Rostlina je nenáročná, stačí zalévat opravdu jen minimálně. Co vlastně z rýmovníku dělat nebo jak ho užívat – doporučujeme z vlastní zkušenosti čaj s medem (odkaz na recept je uveden výše) nebo sirup (recept také uveden výše). Velmi aromatická rostlina je vzhledově podobná molici, kterou možná jako venkovní i domácí rostlinu už znáte. Nu, což, proč to nezkusit.


Nejvíce se pěstuje jako pokojová rostlina, rozmnožit ji lze jednoduše řízky.

Hlavní částí rostliny jsou srdčité listy, které obsahují hlavně glykosidy, jenž mají schopnost desinfikovat a hojit sliznice. V místnosti, kde se rostlina nachází, se prokazatelně lépe dýchá. Silice, které se z rýmovníku odpařují, odpuzují mouchy, komáry, moly, mšice a jiný hmyz. Rýmovník je na pěstování velmi nenáročná rostlina. Měli bychom mu dopřát dostatek světla, ale zároveň ho chránit před ostrým poledním sluncem.


Zalévat bychom ho měli opravdu s mírou, zvláště v zimě. Uškodit bychom mu mohli přelitím nebo průvanem či přísunem mrazivého vzduchu při větrání.

Na jaře nezapomeňte rostlinku přesadit, občas ji přihnojte a. Rymovnik koupíte v zahradnictví, namnožite z odstiženého kousku ve vodě. Nesnese však mráz , přílišný průvan a přemokření. Varuje nás žloutnutím nebo hnědnutím listů.


Molice (Plectranthus), též česky nazývaná mou je rod teplomilných bylin z čeledi hluchavkovité. Vyskytuje se v subsaharské Africe, na Madagaskaru, v. Dobrou zprávou pro vás je, že rýmovník je poměrně nenáročná rostlina. I tak byste mu ale měli dopřát dostatek světla. Složení vonných silic má kromě příjemné vůně i praktickou funkci.


Tato květina pomaha rymě. Odpuzuje komáry, mouchy, moly a další hmyz. A celá rostlina je navíc účinným odpuzovačem hmyzu. Co vše můžeme z rýmovníku vyrobit Čaj – z čerstvých listů rýmovníku, které omyjeme a zalijeme vroucí vodou. Nejenže vám uleví při rýmě, ale ještě odpuzuje komáry.


Sezóna nachlazení, chřipek, rýmy a kašle je v plném proudu.

Pro pomoc si nejčastěji chodíme do lékárny, kde necháme spousty peněz. Samotná rostlina je vhodná rostlina do ložnic, dětských pokojů, obýváků. Pomáhá v boji proti rýmě a prokazatelně se díky ní lépe dýchá ve vytápěných místnostech. Odpařující se silice navíc odpuzují mouchy, komáry, moly, mšice a jiný hmyz.


Jako pravá tropická rostlina vydrží rýmovník (kubánské oregano) po celý rok na okenním parapetu, proto je pro bytové zahradničení zvláště atraktivní. Podle některých informací by měl ovšem rýmovník odpuzovat také kočky. Máte-li tedy doma tohoto čtyřnohého mazlíčka, raději se přesvědčte, zda mu nový „přírůstek“ do rodiny nevadí.


Její léčivé účinky jsou však daleko širší. Navíc odhání hmyz, a dokonce ji můžeme využít jako koření. Pokud je rostlina delší čas přemokřená, začíná žloutnout a hnědnout, potom už ji většinou pomoci není. Moje zkušenost je ale taková, že se tato nepříjemnost stává právě v odpočinkovém období a vliv na to má obvykle více faktorů – například kombinace výrazného ochlazení stanoviště a silné zálivky.


Tady připadá v úvahu jen jedno řešení. Lavandula officinalis Levandule je suchomilná rostlina. Vysazujeme je na slunná místa a do suché půdy. Pro bohaté kvetení je nutné levandule stříhat.


Bylina rýmovník a její pěstování. Iness: dělala jsem už v létě nevařený sirup asi dle stejného zdroje , ale dávala jsem méně cukru a více se mi osvědčilo z citronu jen vymačkat šťávu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky