středa 20. června 2018

Kopr pěstování

Bylinka však vyžaduje vlhkou půdu a slunné místo. Rostlina, která je velmi nenáročná. Záleží na vaší volbě a možnostem, zda zvolíte pěstování na zahrádce či v květináči.


Využít lze nať i semena. Kopr je z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Je důležitou bylinkou používanou v kuchyni od Evropy až po Asii.

Původně rostl jako divoký v pásmu od jižní Evropy přes západní Asii. Pěstování kopru má již dlouhou tradici a je oblíbené i pro jeho blahodárné účinky na naše zdraví. Kopru se daří téměř ve všech půdách, ale nejlépe prospívá v půdě lehké a výživné, na stanovišti obráceném k jihu.


Pro pěstování kopru nejsou vhodné jen půdy suché. Je však potřeba vědět, co této bylince. Všude se dozvídám, že pěstování kopru je velmi snadné. Mě na chatě vůbec nejde. Domů Aktuality Domácí kopr je skvělý a jeho pěstování triviáln í.

Aktuality Novinky Užitková zahrada Domácí kopr je skvělý a jeho pěstování triviální. Vyhovují mu hlinité, dobře propustné a lehčí půdy s. Stačí ji v květnu volně pohodit po záhonu a máme vystaráno na mnoho let. Podporuje chuť k jídlu, má močopůdné účinky a působí velmi významně proti nadýmání.


Kopr má i léčivé účinky – působí proti nadýmání, močopudně, proti škytavce a celkově uklidňuje. Pro zimní období nakládáme na do octa či soli, můžeme ji i mrazit a sušit – v temnu a suchu při teplotě do 40°C. Kopr by proto neměl chybět na žádné zahrádce. Nesnáší půdy těžké, zamokřené a kamenité.


Je velmi citlivý na hnojiva obsahující chlór, kopr ale není nutné přihnojovat. Kopr vonný je vysoce aromatická, jednoletá bylina, kterou pěstujeme především pro mladou nať. Používáme ji hlavně čerstvou, ale i sušenou nebo.


Kopr pochází ze západní Asie a lidé ho používají již od starověku jako koření, zeleninu i jako léčivku. Kopr patří mezi jednoletou rostlinu, dorůstající až m. Tvoří malý kořen kořenící poměrně mělce. Při výsevu je třeba myslet na to, aby byly.


Popis: Kopr vonný má žluté mnohonásobně složené květy. Celá rostlina má výraznou vůni. Původ kopru je ze západní Asie a Středozemí.

Na podporu trávení – nálev nebo tinktura z koprových semen. Nálev na jeden šálek se připraví ze čajových lžiček drcených semen, zalijí se vroucí vodou a nechá se to minut luhovat. Na pěstování je velmi nenáročný. Na zahrádkách se často množí samovýsevem. Kopr vyséváme od března do konce července, nahusto do řádků vzdálených cm.


Nať můžeme sklízet přibližně týdnů po výsevu. Kopr zabalený v alobalu a ještě uzavřený v sáčku z mikrotenu vydrží čerstvý až měsíc. Listy můžete mrazit do ledových kostek, zavářet do octového nálevu nebo sušit.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky