středa 7. června 2017

Sklizeň máty

Die Wegbereiter für kluges Online-Shopping - jeder Kauf eine gute Entscheidung! Sicher durch den Winter. Jetzt neu oder gebraucht kaufen. Nať se stříhá těsně před květem, nejlépe v poledních hodinách, protože tehdy obsahuje nejvíc silic. Za vhodného letního počasí tato rostlina dorůstá a může se sklízet podruhé.


Před sběrem rostliny pečlivě prohlédněte, jestli nejsou napadeny rzí (rezavé tečky na listech).

V první sklizni se většinou nevyskytuje, ale mnohdy znemožňuje provést druhou sklizeň. Nať se potom sklízí před rozkvětem, nejlépe ve slunný suchý den v polední době , kdy má v sobě nejvíce aromatických silic. Druhů máty je vícero, ovšem každý druh má svoji typickou vůni, kterou se může značně odlišovat, a proto nemusí být vhodný pro každé uplatnění.


Sklízí se také celá nať máty , těsně před květem, nejlépe kolem poledne. Pokud je počasí příznivé, máta se dá sklízet i několikrát ročně. Máty jsou ideální půdokryvné rostliny, rychle a silně se rozrůstající. Pokud si to nepřejete, můžete mátu jednoduše vysadit do velkého květináče. Pokud se na listech objeví rez, radikálně celou rostlinu seřízněte.


V chladných oblastech je radno máty na zimu přikrývat.

Pokud si chcete její nať a listy ostříhat a následně usušit, učiňte tak před tím, než vykvete , a to nejlépe v poledních hodinách. Před sklízením bylinek rostlinkami pečlivě zatřepte, abyste je zbavili případných nečistot a hmyzu. Chraňte kořeny máty tím, že je na zimu pokryjete vrstvou mulče. Sklizeň bylinek pěstovaných na zahradě.


Pokud chcete sklidit listy, měli byste je sklízet i se stonky. Pokud máte velkou sklizeň, počkejte, než budou rostliny kvést a těsně před vykvetením ustřihněte celou rostlinu těsně nad prvními nebo druhými listy. Bylinka se užívá čerstvá, mražená i sušená.


Suší se ve stínu, při umělém sušení jen do °C. Kvůli aromatickým látkám se uchovává ve vzduchotěsné nádobě. V případě, že se vám nepodaří lístečky máty průběžně spotřebovávat, vytvořte si zásobu sušené máty. Uvidíte, že vám v zimě přijde vhod. Lístečky máty můžete jednoduše usušit v troubě, a to při teplotě maximálně °C.


Pokud ale máte například dobře větranou půdu, můžete je sušit i tam. Během sušení opatrně načechráváme. Listy balíme do papírových pytlů. Záleží také na druhu máty ? Vyberte jí slunné místo a zajistěte dostatek prostoru. Pěstování máty Pěstovat mátu můžete jak na zahradě, tak doma v květináči.


Ze substrátu je nejvhodnější propustný, hlinitopísčitý.

Pravidelně ji zalévejte odstátou vodou do misky a přihnojujte ji. Je nenáročná, po rozrostení o ni nemusíte skoro pečovat. Tyto praktické osivové podložky (Mentha piperita) jsou ihned k použití. Chladivá, osvěžující chuť máty je velmi výrazná.


Díky tomu se začne hezky košatit a sklizeň se bude průběžně zvětšovat. Máta je ideální ke skopovému. Květy, které se objevují v červnu a červenci, odstřiháváme.


Jestliže pro ustřižené lístečky nemáme okamžité využití, je užitečné si je usušit.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky