pondělí 5. září 2016

Maliník pěstování

Die Wegbereiter für kluges Online-Shopping - jeder Kauf eine gute Entscheidung! Sicher durch den Winter. Maliník patří k velmi oblíbenému drobnému ovoci. A to nejen kvůli lahodné chuti svých plodů, ale i pro malé nároky na pěstování. Jeho výsadbu a pěstování snadno zvládnou i začátečníci.


Poradíme vám, jak vybrat nejvhodnější odrůdu a kam maliník nejlépe vysadit. Pěstujete na zahradě maliny? Vždyť se jedná o ovoce, které každé dítě miluje.


Když dozrají plody, jsou malými nenasyty keře doslova obsypány. Používáme kompost nebo hnojiva na drobné ovoce (např. Cererit a podobně). Kultivary malin mají schopnost vytvářet různý počet odnoží.


Na jednoletých výhonech jsou nejcennější pupeny nacházející se ve střední části, z nichž vyrůstá nejplodnější boční obrost. Na zastíněných částech výhonu se obyčejně obrost netvoří a pokud se vytvoří, je neplodný. Jeho plody jsou velice chutné a mají. Jedním z omezení je například mrazuvzdornost do stupňů pod nulou.


Ty pak na jaře zkrátíme asi o třetinu. Protože vykvétá později, neohrozí ho jarní mrazíky. Pruty v prvním roce mají plody jen zřídka. Druhým rokem ponecháme – výhony na každou rostlinu. Listy maliníku se používají v lidovém léčitelství.


Tvoří zdřevnatělé lodyhy, které jsou podle druhu trnité či nikoliv (beztrnné druhy), rostou. Maliny patří mezi nejstarší známé druhy ovoce. Archeologické nálezy potvrzují, že je znali lidé už v dávné době neolitu.


Hnojíme je chlévskou mrvou každý druhý rok v množství asi 4kg na 1ma každé jaro přihnojujeme směsí až kg superfosfátu, kg ní draselné soli a před květem přidáme asi kg ledku – vše na 1m2. Jejich pěstování sice není nijak složité, ale vědět o něm alespoň něco málo není špatné. Maliníku se nejlépe daří v chladnějších a vlhčích oblastech.


Lze ho však pěstovat kdekoli jinde, zajistímeli vydatné zálivky, bohatou, spíše neutrální či kyselou půdu. Jsou bohaté na vitamíny a minerály – obsahují například vitamíny C, A nebo B6. V každém případě pro maliny vybíráme. Barva plodů červená, žlutá a novinku, černou malinu. Roste téměř ve všech oblastech, od Bílého moře až k jižním hranicím SSSR.


Pěstování maliníku je značně rozšířeno. Hlavní tržní výsadby maliníku jsou soustředěny ve středních oblastech RSFSR a na Ukrajině. V nynější době zaujímá maliník první místo mezi kulturami drobného ovoce. Obecně o pěstování maliníku Maliníky potřebují ke svému růstu a bohatství plodů zejména slunné a chráněné stanoviště. Kromě toho kyprou, hlinito-písčitou nebo hlinitou půdu, nejlépe mírně kyselou.


Rozrůstá se velice rychle. Dejte vědět i Vašim známý. Výsadbu provedeme na podzim nebo. Barvivo obsažené v plodech malin patří k nejsilnějším antioxydantům.


V minulém čísle jsme se zastavili u rybízu a angreštu, dnes si představíme další druhy drobného ovoce, tedy ostružiník a maliník. Právě nyní na podzim si můžete oba druhy vysadit. Ohraničením záhonu si ušetříme mnoho práce s vyrýváním nežádoucích odnoží.


Buďte ohleduplní k sousedům Sázení keřů u plotu má svou tradici, ale není vhodné tam, kde sousedíte s cizí zahradou.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky